-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Bohoniki
telefon1 +48 87 6412 085
GSM +48 604 282 422
wwwwww.bohoniki.pl
 
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Meczet w Bohonikach
Województwo: podlaskie, powiat: sokólski, gmina: Sokółka
Informacje podstawowe
Opis
Czynny drewniany meczet drewniany, z drugiej połowy XIX w jest budowlą drewnianą, gdyż tylko takie wolno było budować polskim Tatarom. Zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu, podzielony jest na trzy pomieszczenia: część męską i żeńską (ze względu na wymogi religijne) oraz wspólny przedsionek. W części męskiej znajduje się galeria wsparta na dwóch słupach - służy do zwiększenia powierzchni meczetu. Przy wejściu do świątyni, w salach modlitw leżą dywany - podyktowane jest to wymogiem zachowania czystości w meczecie. W 2003 roku przeprowadzony został remont dachu (zmieniono blaszany na gontowy), a w 2005 roku przeprowadzono remont generalny. Opiekunem i administratorem meczetu jest Eugenia Radkiewicz, która chętnie opowiada o kulturze i religii polskich Tatarów.
Cmentarz muzułmański - mizar znajduje się na końcu wsi po lewej stronie, na wzniesieniu porośniętym lasem.

W środę 28 listopada 2012 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył rozporządzenia w sprawie uznania pięciu nowych Pomników Historii. Wśród nich znalazły się meczety oraz mizary w Bohonikach koło Sokółki i położonych w gminie Krynki Kruszynianach. Na stronie prezydent.pl, we fragmencie poświęconym meczetom i mizarom w Bohonikach i Kruszynianach, czytamy: „celem ochrony tego Pomnika Historii jest zachowanie unikatowych wartości historycznych, materialnych i niematerialnych drewnianego budownictwa muzułmańskiego, łączącego tradycje islamu z lokalną tradycją budownictwa sakralnego, które wraz z mizarami stanowią dziedzictwo polskich muzułmanów. Są świadectwem różnorodności kulturowej i tolerancji religijnej na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Integralnie przynależą do historii i kultury polskiej.”
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
29 Listopada 2012r. o 15:52
Zgodnie z informacją ze strony Narodowego Instytutu Dziedzistwa, Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary podlaskie zostały uznane za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta RP z 22 października 2012 roku (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1275)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW