-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaMickiewicza 13
kod pocztowy 59-700
telefon1 +48756444700
wwwwww.muzeum.boleslawiec.net
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Województwo: dolnośląskie, powiat: bolesławiecki, gmina: Bolesławiec
Informacje podstawowe
Opis
Historia bolesławieckiego Muzeum zaczęła się w 1908 r. kiedy to władze miasta zadecydowały o jego powstaniu. Na ten cel przeznaczono 25 000 marek. Na siedzibę muzeum
wybrano przebudowany gmach połączony z XV – wieczną basztą, częścią miejskich fortyfikacji.
Gromadzono w nim zbiory archeologiczne, etnograficzne, wyroby rzemiosła artystycznego oraz bardzo okazałą kolekcję bolesławieckich naczyń. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak tzw. Wielki Garniec, dzieło J.G. Joppego, powstały w 1753 r.
Muzeum wznowiło swoją działalność w 1953 r. ale podlegało w tym czasie Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dopiero w 1967 r. zaczęło funkcjonować jako samodzielna placówka.

Wielką, nieodżałowaną stratę Muzeum poniosło w czasie II wojny światowej kiedy to zostały rozkradzione zbiory ceramiki i mimo wysiłków po dziś dzień nie zostały odnalezione.

Obecnie zbiory muzeum to bogata ekspozycja ceramiki bolesławieckiej - pochodząca począwszy od XVIII w. do dnia dzisiejszego. W skład tych zbiorów wchodzi m.in. kolekcja ceramiki europejskiej, zbiory rzeźby poplenerowej oraz znane na całym świecie naczynia zdobione metodą stempelkową. W tym pierwsze naczynia zdobione tą metodą, pochodzące z bolesławieckiej Szkoły Ceramicznej.
Czynne
* wtorek – sobota od 10:00 do 16:00
* niedziela od 11:00 do 16:00
Ceny biletów
  • ulgowy 2 PLN
  • normalny 4 PLN
  • inny 1 PLN
Charakterystyka obiektu
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW