-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKasprusie 19
kod pocztowy 34-500
miasto Zakopane
telefon1 +48182013493
e-mail atmamuzeum@wp.pl
wwwwww.atma.z-ne.pl
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma
Województwo: małopolskie, powiat: tatrzański, gmina: Zakopane
Informacje podstawowe
Opis
Willa Atma od 1976 r. stanowi siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego. Wybudowana w końcu XIX w. przez Józefa Kasprusia Stocha na cele pensjonatowe, początkowo jako dom parterowy, od 1926 r. - piętrowy, 7 pokojów, 2 pomieszczenia gospodarcze. Nazwa willi pochodzi z lat 20-tych i wywodzi się z sanskrytu ("atma" = dusza). Do 1930 mieścił się tu nie koncesjonowany pensjonat. W latach 1930-36 Atmę wynajmował kompozytor Karol Szymanowski, który tu stworzył m.in. III akt Harnasiów, IV Symfonię Koncertującą, II Koncert Skrzypcowy. Od II wojny światowej "Atma" była w użytkowaniu właścicieli i lokatorów. W r. 1972 z inicjatywy dziennikarzy warszawskich Zdzisława Sierpińskiego i Jerzego Waldorffa wykupiona dzięki składkom społecznym, w 1974 r. przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które stworzyło tu Muzeum Karola Szymanowskiego.
Zostało ono otwarte 6 III 1976 r. jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to muzeum biograficzne. Pomysł zorganizowania takiego muzeum przedstawił w 1937 uczeń Szymanowskiego - Michał Kondracki. Pierwsze starania o wykup willi i urządzenie w niej Muzeum Karola Szymanowskiego podejmowała z początkiem lat 60-tych XX w. jego siostrzenica - Krystyna Dąbrowska, która też jest ofiarodawczynią większości cennych eksponatów.

Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje (na fotografiach i planszach) o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste, zawiera także rekonstrukcję pracownię Szymanowskiego.

Poza informowaniem, muzeum zajmuje się także popularyzowaniem twórczości Szymanowskiego, m.in. poprzez koncerty, audycje muzyczne, sprzedaż płyt, nut i publikacji o tematyce muzycznej i zakopiańskiej. Muzeum przyczyniło się znacznie do ożywienia ruchu muzycznego w Zakopanem, zainicjowało powstanie Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego, organizuje cykl koncertów kameralnych "Wieczory w Atmie" i współuczestniczy w organizowaniu dorocznych Dni Muzyki K. Szymanowskiego.
Czynne
wt-nd w godz. 10.00-15.30, od maja do października 10.00-16.00, w sobotę 10.00-18.00
Ceny biletów
  • ulgowy 3 PLN
  • normalny 6 PLN
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
8 Marca 2014r. o 21:26
Willa schowana jest nieco w głębi miasta, można powędrować od ulicy Kościeliskiej, od Cmentarza na Pęksowym Brzystku ulica Kościelną,potem księdza Stolarczyka do ulicy Kasprusie, do willi.
ocena ogólna
6 Marca 2014r. o 19:13
Ciekawostka z kalendarium: 6 marca 1976 r. w Zakopanem otwarto Muzeum Karola Szymanowskiego. Kompozytor wynajmował Willę Atma w latach 1930-36 i stworzył tu m.in. III akt Harnasiów, IV Symfonię Koncertującą i II Koncert Skrzypcowy.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW