-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaSzufnarowa 104
kod pocztowy 38-124
miasto Szufnarowa
telefon1 +48 17 2775 138
wwwwww.szufnarowa.cba.pl/muzeum.htm
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum Parafialne
Województwo: podkarpackie, powiat: strzyżowski, gmina: Wiśniowa
Informacje podstawowe
Opis
Muzeum powstało z inicjatywy proboszcza miejscowej parafii, który wraz z bratem przez lata gromadził zbiory. Wszystkie eksponaty pozyskane zostały od mieszkańców miejscowości Szufnarowa i okolicznych wiosek. Obecnie w muzeum znajduje się ponad 3 tys. przedmiotów. Głównie są to przedmioty używane w gospodarstwie domowym, gospodarstwach rolnych, stanowiska związane z wykonywanymi zawodami, m.in. kowalstwem, szewstwem, rzeźnictwem, rymarstwem, kołodziejstwem, bartnictwem i in., pamiątki wojskowe, kolekcja lamp naftowych, żelazek, przybory szkolne, pamiątki sakralne związane z wyposażeniem kościołów, jest też ciekawa ekspozycja dawnych środków transportu, stary młyn, studnia z żurawiem. Budynek muzeum składa się z 3 poziomów. Parter i przedsionek zajmują lichtarze, ornaty, drewniane rzeźby ludowe pochodzące z kapliczek, krosna, kołowrotki, warsztat tkacki z 1937r., krężele, rafacze.
Ciekawsze eksponaty: Miech kowalski: służył wpędzaniu powietrza do zarzewia ogniska. Miech poruszał się za pomocą rączki, która wisiała pod dachem na końcu łańcucha; Warsztat tkacki z 1937 r.: proste urządzenie do wytwarzania tkanin; Młynek ręczny do kawy, herbaty: napędzane ręcznie urządzenie do mielenia twardych ziaren; Żelazko na duszę: żelazne żelazko, podgrzewane rozgrzaną sztabką żelaza (tzw. duszą), która wcześniej była rozgrzewana na palenisku.
Ceny biletów
  • normalny 2 PLN
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp częściowo płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW