-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 16-070
miasto Choroszcz
telefon1 +48857191233
GSM +48509336795
e-mail muzeum.wnetrz@muzeum.bialystok.pl
wwwwww.muzeum.bialystok.pl/choroszcz/index.php
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum Wnętrz Pałacowych
Województwo: podlaskie, powiat: białostocki, gmina: Choroszcz
Informacje podstawowe
Opis
Muzeum mieści się w dawnej letniej rezydencji hetmana Jana Klemensa Branickiego. Pałac położony jest w rozległym parku, którego założenie nawiązuje do barokowych ogrodów w Wersalu. Kompozycję wyznaczają ramiona kanału na planie krzyża i rozchodzące się promieniście aleje, tworzące osie widokowe o długości kilkuset metrów.
Oryginalna budowla, zbudowana w latach 20. XVIII wieku, została zniszczona w 1915 roku podczas działań wojennych. W 1973 roku zrekonstruowany pałac przekazano Muzeum Okręgowemu w Białymstoku, z przeznaczeniem na urządzenie ekspozycji dawnych wnętrz mieszkalnych. Od 1992 roku jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - Muzeum Wnętrz Pałacowych.
Placówka gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, a także meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX w. W działalności edukacyjno-oświatowej, poprzez różne formy zajęć interaktywnych, w przystępny sposób przybliża sztukę, kulturę i obyczaje minionych epok.
W Muzeum mieści się stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. W odtworzonych apartamentach z czasów Branickich znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Na piętrze zgromadzono kolekcję mebli polskich w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII i XIX wieku oraz z XIX wieku. Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.
Czynne
- codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych) w godz. 10:00 - 17:00,
- od 1.V. do 30.IX. – w piątki w godz. 10:00 - 20:00
- ostatnie wejście na wystawy na 45 min. przed zamknięciem muzeum
- środa - wstęp bezpłatny
Ceny biletów
  • rodzinny 12 PLN
  • ulgowy 3 PLN
  • normalny 6 PLN
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
25 Czerwca 2014r. o 15:14
bardzo ciekawy artykuł, bardzo piękne zdjęcia
ocena ogólna
15 Czerwca 2014r. o 09:13
Polecam do odwiedzenia
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW