-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaWałowa 11
kod pocztowy 84-100
miasto Puck
wwwwww.muzeumpuck.kaszubia.com/oddzialy/szpitalik
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy - Szpitalik
Województwo: pomorskie, powiat: pucki, gmina: Puck
Informacje podstawowe
Opis
Dzieje puckiego szpitalnictwa sięgają XIV w., gdy mieszczanie utworzyli poza murami miasta pierwszy szpital z kaplicą i cmentarzem, a potem z kościołem pod wezwaniem św. Jerzego. Był on przeznaczony prawdopodobnie dla zakaźnie chorych. W XVII w. w trakcie wojen szwedzkich i budowy fortyfikacji budynek uległ zniszczeniu. W 1651r. król Jan Kazimierz przeznaczył na potrzeby szpitala ziemię. Jan III Sobieski ustanowił na jego odbudowę i funkcjonowanie dotację (108 guldenów) obwarował zabezpieczeniem w dobrach rzucewskich. W 1681r. odbudowano go już w obrębie murów miejskich przy ul. Wałowej. W tym czasie zmienia się też jego przeznaczenie. Staje się on raczej przytułkiem dla biednych niż szpitalem. Około 1757r. starosta pucki Ignacy Przebendowski przeznaczył fundusze na gruntowny remont budynku. Wraz z matką Urszulą z Potockich był założycielem fundacji na rzecz dwóch ubogich z miasta.
W 1827r. uregulowano sprawy majątkowe i porządkowe dotyczące szpitala poprzez nadanie nowego statutu, który gwarantował każdemu pensjonariuszowi oddzielny pokój i ogródek do uprawiania oraz niewielką kwotę pieniędzy. Mieszkańcami przytułku mogli był ubodzy i starcy z parafii puckiej. Ciężar ich utrzymania spoczywał na parafii i magistracie miasta. Szpitalik pod wezwaniem św. Jerzego jako przytułek funkcjonował do końca lat 60-tych XX w. Od 1970 r. jest siedzibą muzeum, w której eksponowane są zbiory etnograficzne. Obecnie znajdują się w nim odtworzone wnętrza domu wiejskiego z kuchnią, izbą białą oraz sienią, a także warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki, rogowiarski, sieciarnia i kuźnia. Do dawnej funkcji obiektu nawiązuje wystawa „Starość, Boleźń, Chromota” poświęcona medycynie ludowej.
Czynne
01.07 – 31.08
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: 9.00-17.00
sobota – niedziela: 10.00-14.00
W każdą niedzielę wstęp na wystawy jest nieodpłatny

01.09 – 30.06
poniedziałek – piątek: 8.00-15.00
sobota: 10.00-14.00
niedziela: nieczynne
Ceny biletów
  • ulgowy 3 PLN
  • normalny 4 PLN
  • inny - przewodnik: 16 PLN
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW