-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaFabryczna 5
kod pocztowy 43-430
miasto Skoczów
telefon1 33/ 853 29 13
wwwwww.muzeum-cieszyn.ox.pl/skoczow.html
wskazówki dojazdu
Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Muzeum im. Gustawa Morcinka
Województwo: śląskie, powiat: cieszyński, gmina: Skoczów
Informacje podstawowe
Opis
Pierwsze muzeum otwarto w 1913 roku w Skoczowskim zamku. Było to prywatne muzeum beskidzkie. W 1918 roku zostało zamknięte. W lipcu 1964 r. otwarto w Skoczowie w willi przy ulicy Leśnej 2, muzeum biograficzne poświęcone życiu i twórczości Gustawa Morcinka, związanego ze Skoczowem od 1919 r. Udostępniono wnętrza mieszkalne, bibliotekę, pamiątki oraz maszynopisy i korespondencję pisarza. Muzeum prowadziła Waleria Kuglin, a nadzór merytoryczny pełniło Muzeum w Cieszynie. Po śmierci W. Kuglin w 1974 r. placówkę zamknięto. Część wyposażenia oraz pamiątek po pisarzu przekazano do Muzeum w Cieszynie.
W roku 1982 r. decyzją Wojewody Bielskiego powołano do życia Muzeum im. Gustawa Morcinka przy ul. Fabrycznej 5 w Skoczowie. Placówkę otwarto 20 XII 1986 r. po kapitalnym remoncie zabytkowej kamienicy z XIV wiecznymi piwnicami i rokokowa fasadą z 1793 roku.
Ekspozycja stała obejmuje - pradzieje Ziemi Cieszyńskiej - od epoki kamienia po wczesne średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem grodziska z VII - IX w. we wsi Międzyświeć k. Skoczowa, uważanego za pierwotny Skoczów. Część eksponatów archeologicznych pochodzi z dawnych zbiorów Karola Prausa, a całość ekspozycji usytuowano w stylowych piwnicach.
Trzy sale parteru poświęcone zostały patronowi muzeum i pokazują jego życie oraz twórczość. Większość prezentowanych dokumentów, zdjęć i wydawnictw pochodzi z b. Muzeum Biograficznego G. Morcinka. W pomieszczeniu dawnej kaplicy zamkowej urządzony został gabinet pisarza z jego biurkiem, maszyną do pisania oraz biblioteką. W salce od frontu prezentowane są archiwalia dotyczące historii Skoczowa, w tym dokumenty książęce, cesarskie i miejskie, monety z dawnej mennicy książęcej w Skoczowie, cenne mapy i plany oraz inne pamiątki z przeszłości.Całe I piętro to ekspozycja rzemiosła cieszyńskiego, głównie tych branż, które w regionie cieszyńsko - skoczowskim najlepiej się rozwijały, np. garbarstwo, kapelusznictwo, piernikarstwo, garncarstwo, ale także lutnictwo, rusznikarstwo, złotnictwo, zegarmistrzostwo i inne. Prezentowane są narzędzia i wytwory rzemiosła oraz przedmioty obrzędowości cechowej, w tym sztandary, lady cechowe, dokumenty itp. Dodatkową atrakcją jest zabytkowa sikawka strażacka zw. damfulą z 1907 r. stojąca w ogrodzie za muzeum.Co roku organizowane są wystawy czasowe, związane głównie z historią i tradycjami regionu, prezentujące sylwetki ludzi zasłużonych i ich twórczość, pozwalające na rozszerzanie tematyki ekspozycji stałej.


Czynne
wtorek, czwartek, piątek: 9:00 - 15:00
środa: 9:00 - 17:00
sobota, niedziela: 10:00 - 14:00

Muzeum nieczynne w poniedziałki i dni poświąteczne.
Charakterystyka obiektu
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW