-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Skarżyce
 
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Okiennik Wielki
Województwo: śląskie, powiat: zawierciański, gmina: Zawiercie
Informacje podstawowe
Opis

Koło miejscowości Skarżyce, zaledwie 3 kilometry od Morka na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej stoi samotna skała z charakterystycznym oknem, nazwana Okiennikiem Wielkim bądź też Skarżyckim. Jest to niezwykle ciekawy masyw z ogromnym oknem skalnym o średnicy 5 metrów. Długość tunelu okna wynosi 7 metrów. Cała skała jest ogromna i w najwyższym miejscy liczy sobie 50 metrów wysokości. Dziś trudno już sobie wyobrazić, że skalne okno powstało na skutek wymywania przez płynącą niegdyś przez nie podziemną rzekę.
W sale Okiennika znajduje się jaskinia, w której znaleziono ślady człowieka sprzed 60 tysięcy lat. W XIX wieku podobno ktoś znalazł w jaskini złotą sztabkę. Ponadto w jaskini znaleziono wiele fragmentów średniowiecznych naczyń oraz szczątków kości zwierzęcych.
Do dziś trwają spory o to, czy mogła tu kiedyś istnieć warownia. Niektórzy w wyżłobieniach na skale doszukują się bowiem śladów mocowań drewnianej konstrukcji mieszkalno – obronnej. Brak jednak historycznych wzmianek o takiej budowli.
Legendy mówią nieco więcej. Podania wiążą warownię na Okienniku z rozbójnikami, którzy ponoć po napadzie na zamek w Ogrodzieńcu i zrabowaniu stamtąd m.in. okazałych dębowych drzwi mieli je umieścić w oknie skały. 20 metrów nad ziemią w skale znajduje się niedostępna grota. Według podań był w niej skarbiec zbójów, którzy gromadzili tu swe łupy. Dostępu do skarbca podobno strzec miały podwójne żelazne drzwi. Znajdują się one obecnie w kościołach w Skarżycach i Kromołowie. W Okienniku miał również ukrywać swe skarby niejaki Malarski, zwany jurajskim Janosikiem, który działał w XIX wieku.

Okiennik Wielki jest popularnym miejscem wśród amatorów wspinaczki skałkowej. Z jego szczytu rozciąga się piękna panorama.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW