-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Opole
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Opolska Wenecja
Województwo: opolskie, powiat: Opole, gmina: Opole
Informacje podstawowe
Opis
Opolska Wenecja to ciąg kamienic malowniczo wznoszących się nad Młynówką, którą nieraz – mylnie – nazywa się kanałem. Młynówka była niegdyś (do powodzi w 1600 roku) głównym korytem Odry. Obecnie to stare koryto rzeki oddziela prawobrzeżną część miasta od wyspy Pasieki. Jej nazwa pochodzi od młynów, które niegdyś działały na jej brzegach (młyn miejski i młyn książęcy). W latach 1860-1913 Młynówka pełniła rolę portu przeładunkowego – w późniejszym okresie funkcję tę przejął nowy port rzeczny w Zakrzowie.

W 1886 roku wybudowano śluzę. W 2007 roku została uruchomiona iluminacja tzw. „Opolskiej Wenecji”, czyli fragmentu Młynówki od Mostu Katedralnego do Mostu Zamkowego. Obecnie w czasie zagrożenia powodziowego Młynówkę można całkowicie odseparować od Odry dzięki dwóm śluzom (przy Moście Katedralnym i ba południowym krańcu Wyspy Pasieki).

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW