-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaZamkowa 49
miasto Otwock Wielki
telefon1 +48 22 7694 306
telefon2 +48 22 7808 001
e-mail otwock@mnw.art.pl
wwwwww.otwock.mnw.art.pl
wskazówki dojazdu
Jadąc z Warszawy Wa­łem Mie­dze­szyń­skim dro­gą na Pu­ła­wy (nr 801) omi­ja­jąc Jó­ze­fów i Otwock, skrę­cić na ron­dzie w Otwoc­ku Ma­łym w pra­wo. Ale­ja li­po­wa do­pro­wa­dzi do pa­ła­cu.
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pałac Bielińskich
Województwo: mazowieckie, powiat: otwocki, gmina: Karczew
Informacje podstawowe
Opis
Pałac w Otwocku Wielkim jest jedną z niewielu tak dobrze zachowanych na Mazowszu późnobarokowych siedzib magnackich. Był dawną letnią siedzibą znamienitego warszawskiego rodu Bielińskich. Korpus główny powstał w latach 80. XVII wieku, a skrzydła dodano po jego rozbudowie w latach 40. XVIII wieku. Bryłę pałacu oraz bogatą dekorację rzeźbiarską przypisuje się wybitnemu architektowi Tylmanowi z Gameren.
W 1827 pałac został wykupiony przez warszawskiego kupca Józefa Kurtza, który rozpoczął w nim remont. Pod opieką rodu Kurtzów pałac został przez trzy pokolenia. Podczas I wojny światowej pałac został zdewastowany i stał opuszczony aż do zakończenia II wojny światowej.
Budynki pałacowe zostały ponownie przywrócone dawnej świetności po II wojnie światowej. Do końca lat 70-tych XX w. znajdował się tutaj żeński poprawczak. Stałe bywalczynie pałacu czynnie przyczyniały się do demolowania i niszczenia wnętrz pałacowych. Następnie cały teren wraz z parkiem i jeziorem ogrodzono i wystawiono straże. Obiekt stał się własnością Urzędu Rady Ministrów - bywali tu pierwsi sekretarze i premierzy. W stanie wojennym pałac był jednym z miejsc internowania Lecha Wałęsy.
Na początku 2004 roku zabytek przeszedł pod trwały zarząd Ministerstwa Kultury. Na mocy umowy użyczenia obecnym użytkownikiem obiektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój oddział Muzeum Wnętrz. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych, adaptacyjnych i zaaranżowaniu wnętrz pomieszczeń od 7 lipca 2004 roku pałac jest dostępny dla zwiedzających.
Na parterze do zwiedzenia:
-reprezentacyjna sień,
-jadalnia
-w prawym skrzydle amfiladowo ułożone wnętrza urządzone w stylu barokowym, klasycystycznym i biedermeier,
-po lewej dwa pomieszczenia belwederskie z okresu rządów marszałka Józefa Piłsudskiego
Na piętrze:
-okazała klatka schodowa
-po prawej stronie trzy sale prezentujące meble z okresu klasycyzmu wileńskiego,
-po lewej oryginalnie zachowany westybul i sala balowa (pełniąca obecnie funkcję sali koncertowej).
Czynne
IV-X: czw-nd 10-16, czwartki - wstęp wolny
Ceny biletów
  • ulgowy 5 PLN
  • normalny 10 PLN
Charakterystyka obiektu
  • bar / restauracja
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Października 2011r. o 21:43
Piękny pałac a w nim m.in. pamiątki Piłsudskiego, jego oryginalne szable, biurko z Belwederu, łóżko na ktorym zmarł... i inne przedmioty związane z Marszałkiem. Pałac otacza piękny park z fontanną pośrodku. Polecam serdecznie, szczególnie okolicznym warszawiakom :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW