-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaal. Wojska Polskiego 25 a
kod pocztowy 59-600
miasto Lwówek Śląski
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pałac Hohenzollernów w Lwówku Śląskim
Województwo: dolnośląskie, powiat: lwówecki, gmina: Lwówek Śląski
Informacje podstawowe
Opis
Pałac w Lwówku Śląskim został zbudowany w latach 1850-52 z miejscowego piaskowca. Później utworzono sporych rozmiarów ogród. W latach 1862-1863 dobudowano powozownię i stajnię. Inicjatorem budowy rezydencji był książe Fryderyk Wilhelm Konstanty von Hohenzollern-Hechingen.
Nad wejściem znajduje się kartusz herbowy księcia, trzymany przez stojące po bokach psy.
Książe był wielbicielem muzyki i mecenasem twórców. Na jego zaproszenie do Lwówka przyjeżdżali światowej sławy kompozytorzy. Także reprezentacyjna sala pałacu została zaprojektowana z myślą o organizowaniu w niej wielkich koncertów muzycznych. Autorem jej wystroju był znany architekt, August Schüler.
Po śmierci księcia Fryderyka rezydencja zaczęła tracić na znaczeniu. Jego małżonka, Amalia przekazała pałac krewnym z linii Hohenzollern – Sigmaringen. Od 1870 r. właścicielem pałacu był Wielki Książę von Hohenzolern zu Düsseldorf, potem hrabia von Nostitz z Soboty. Ten ostatni sprzedał posiadłość władzom powiatu lwóweckiego. Od tego czasu mieszczą się tu instytucje miejskie i powiatowe. Obecnie w jego murach znajduje się Urząd Miasta i Gminy Lwówka Śląskiego.


Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW