-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 42-253
miasto Złoty Potok
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
Województwo: śląskie, powiat: częstochowski, gmina: Janów
Informacje podstawowe
Opis
Pałac Raczyńskich zbudował w 1856 Wincenty Krasiński, a przebudowali go po 1912 Raczyńscy, prawdopodobnie wg proj. Jana Heuricha, być może przy udziale Zygmunta Hendla.

Od strony frontowej wejścia do pałacu strzegą kamienne lwy trzymające tarcze herbowe. Przed wejściem do pałacu w sezonie letnim uruchamiana jest fontanna parkowa.

Obok pałacu stoi dworek Krasińskich z Muzeum Z. Krazińskiego

Od frontu obu budynków znajduje się malowniczy staw “Irydion” (nazwany tak przez poetę). W rozległym parku pałacowym-ogrodzie około120 gatunków drzew i krzewów, około 30 starych, osobliwych drzew (np.: robinia biała o obwodzie pnia 460 cm, modrzew japoński, zwisający dąb bezszypułkowy i takiż jesion wyniosły, tulipanowiec amerykański, wiąz turkiestański oraz pomnik przyrody - 300-letni dąb szypułkowy przy pałacu Raczyńskich (nr 24/111 - 1994) o wysokości 25 m (niektóre źródła podawały wiek drzewa chyba nieco na wyrost na 500 lat), ładne aleje, romantyczny mostek nad sztuczną kaskadą Wiercicy. O świetności parku świadczyć mogą dziś już nieliczne egzemplarze egzotycznych drzew i krzewów.

Od 1949 r. pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi i częścią przyległych gruntów należały do Państwowego Technikum Rolniczego. Obecnie pałac z parkiem przypałacowym należy do Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Obecnie w budynku pałacu mieści się Ekspozycja Przyrodniczo-Kulturowa.

Źródło: http://www.it-jura.pl/pl/dwory.php?go=zlotypo1
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW