-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 58-130
miasto Mrowiny
wwwhttp://www.um.zarow.pl/new/index.php/pl
 
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pałac w Mrowinach
Województwo: dolnośląskie, powiat: świdnicki, gmina: Żarów
Informacje podstawowe
Opis
Pałac i park przypałacowy to pierwsza rezydencja rycerska „Rittersitz” w Mrowinach. Powstała w II poł. XVI w. z inicjatywy rodu von Adelsbach. W połowie XVIII w. stojąca na wschodnim skraju miejscowości rezydencja szlachecka była już okazałym barokowym pałacem, założonym na planie podkowy. Czterokondygnacyjna budowla pokryta była wówczas dwuspadowym dachem.

W 1868 r. majątek w Mrowinach zakupił Carl Kulmitz krótko po tym jak otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla gospodarki Prus. Kulmitz był przemysłowcem i trzecim najbogatszy człowiekiem na Dolnym Śląsku. Stojąca w Mrowinach rezydencja została z jego inicjatywy przebudowana (1870-1871) w stylu neorenesansowym. Autorem projektu był berliński architekt, Waeseman. W tym czasie utworzono w skrzydle północnym piękna salę balową.

W miejscu dzisiejszego pałacu istniał w średniowieczu nawodny zamek, a jego właścicielem pod koniec XIII w. był rycerz Tyzcho von Muschow.
Czynne
Wnętrza pałacu są niedostępne dla zwiedzających. Pałac jest własnością prywatną. Imponujące mury można podziwiać jednak z zewnątrz.
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
17 Września 2011r. o 13:36
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW