-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPałacowa 4
kod pocztowy 59-600
miasto Lwówek Śląski
telefon1 +48 48 7578 243
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pałac w Płakowicach
Województwo: dolnośląskie, powiat: lwówecki, gmina: Lwówek Śląski
Informacje podstawowe
Opis
Pałac został wzniesiony w stylu renesansowym około połowy XVI wieku (w latach 1550-63) przez ród Talkenbergów z Podskala.
Renesansowa warownia założona na planie czworoboku, składa się z trzech dwukondygnacyjnych skrzydeł okalających wewnętrzny dziedziniec z krużgankami, których arkady wsparte są na jońskich kolumnach. Z czwartej strony dziedziniec zamknięty jest murem kurtynowym. Całość była otoczona fosą nad którą przerzucono kamienny most prowadzący do bramy wjazdowej na dziedziniec. W XVIII i XIX wieku dokonano przebudowy budowli, głównie we wnętrzach.
W czasie wojen napoleońskich w 1813 roku został zacznie zdewastowany. Ostatnim właścicielem był August von Nostiz-Rieneck, od którego odkupiono pałac z przeznaczeniem na szpital psychiatryczny. Do 1945 roku mieściła się tutaj filia szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Bolesławcu. Po II wojnie światowej, w latach pięćdziesiątych w zamku przez pewien czas zakwaterowano młodzież z Grecji, Macedonii, Korei, kolejnym użytkownikiem było wojsko. Zanim w 1992 roku obiekt został przejęty przez Wspólnotę Kościoła Baptystów, przez dłuższy czas był pozbawiony gospodarza, co odbiło się na jego stanie technicznym. Obecnie sukcesywnie prowadzone są prace przywracające zabytek do dawnej świetności. W kompleksie zabudowy zachowały się renesansowe zdobienia fasad, pierwotny arkadowy dziedziniec oraz pozostałości fosy i umocnień.
Czynne
codziennie
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • angielski
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
7 Listopada 2010r. o 16:37
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW