-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaal. Zieleniecka / al. Waszyngtona
miasto Warszawa
wskazówki dojazdu
Główne wejście od Ronda Waszyngtona
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Park Skaryszewski im. I. Paderewskiego
Województwo: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa
Informacje podstawowe
Opis
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego jest zabytkowym parkiem krajobrazowym w Warszawie. Został wpisany do rejestru zabytków 13 grudnia 1973 pod numerem 875. Park o powierzchni 58 ha założony został na terenach Skaryszewa wydzielonego wcześniej z Kamionka w latach 1905?1922 przez Franciszka Szaniora.

Park znajduje się na Pradze Południe. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa i południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego. Od wschodu, razem z ciągnącym się aż do ul. Kinowej parkiem "OWS Waszyngtona" (Bulwarem Stanisława Augusta), tworzy jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni.
Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku, z rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. Zaprojektowane przez Szaniora sztuczne jeziorka w sposób niezwykły współgrają z bogatą szatą roślinną, którą wysadził rozległy park. Całości dopełniają nasypane wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium. W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów.

Powstał jako Park Skaryszewski na pamiątkę lokowanego w pobliżu, nieistniejącego miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego - polskiego pianisty, kompozytora i polityka. Po wojnie został przemianowany z powrotem na Park Skaryszewski, a w 1980 roku przywrócono mu przedwojenną nazwę, jednak nadal powszechnie nazywany jest Parkiem Skaryszewskim lub potocznie określeniem z gwary warszawskiej - Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View


Wyświetl większą mapę

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW