-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaOłowianka 1
kod pocztowy 80-751
miasto Gdańsk
telefon1 +48583206250
telefon2 +48583206269
wwwwww.filharmonia.gda.pl
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Województwo: pomorskie, powiat: Gdańsk, gmina: Gdańsk
Informacje podstawowe
Opis
Sercem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest Sala Koncertowa na 937 miejsc z centralnie położoną sceną na wzór amfiteatrów greckich. W sali zainstalowane są największe organy symfoniczne w Polsce. Sala koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest równocześnie salą kongresową mogącą pomieścić blisko 1200 osób

Polska Filharmonia Bałtycka należy do najstarszych (57 letnia tradycja) instytucji artystycznych Wybrzeża. Przez ponad pół wieku PFB, jako jedyna tego typu instytucja kultury w Polsce, zajmująca poczesne miejsce wśród krajowych filharmonii, nie posiadała własnej siedziby. Los do naszej instytucji uśmiechnął się w 1997 r., kiedy to za zgodą i poparciem gospodarzy ziemi gdańskiej Elektrociepłownie "Wybrzeże" S.A. przekazały Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zbudowany w 1897 r. przez niemieckie firmy Siemens&Halske Zakład Energetyczny - Elektrociepłownię "Ołowianka" - działający od 100 lat na wyspie o tej samej nazwie, gdzie rozpoczęła się budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego.

Pierwszym obiektem zbudowanym przez Filharmonię na Ołowiance był funkcjonujący od 1998 r. Amfiteatr - letnia scena PFB, dla którego widownią jest mieszczący ok. 10 tysięcy słuchaczy Targ Rybny z przyległymi bulwarami. Scena ta na stałe wpisała się w pejzaż Starego Miasta i z biegiem lat gromadzi coraz więcej słuchaczy na koncertach organizowanych podczas corocznego Gdańskiego Lata Muzycznego, organizowanego przez PFB wspólnie z Miastem Gdańsk.
Ogromna inwestycja, jaką jest budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego z siedzibą PFB na Ołowiance, realizowana jest z funduszy zagwarantowanych nam w rządowym kontrakcie dla Województwa Pomorskiego. Dzięki tej subwencji od stycznia 2002 roku funkcjonuje Sala Kameralna na Ołowiance, licząca 170 miejsc, a w czerwcu tego samego roku oddaliśmy do użytku część biurowo-administracyjną, pomieszczenia socjalne dla orkiestry, magazyny, pokoje dla artystów oraz piękny taras widokowy.

Długo wyczekiwanym wydarzeniem w historii PFB było zadaszenie w maju 2003 Głównej Sali Koncertowej Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego - sali na 1000 osób, która w 2005 r. będzie salą o najwyższym światowym standardzie, niepowtarzalnej akustyce, z przystosowaniem również do organizacji międzynarodowych kongresów, zjazdów i sympozjów.
19 września 2003, jeszcze w surowych murach, odbył się pierwszy koncert - "Koncert Na Budowie" z udziałem znakomitej pianistki, Ewy Pobłockiej, a poprowadził go jeden z najlepszych młodych, polskich dyrygentów, Michał Nesterowicz. W programie znalazł się obowiązkowo Fryderyk Chopin i Koncert fortepianowy f-moll, oprócz tego Uwertura do opery "Dwie chatki" Karola Kurpińskiego.
Koncert inauguracyjny w całkowicie urządzonym wnętrzu ze stałymi fotelami planowany jest na 2004 rok - przy fortepianie zasiądzie Krystian Zimerman.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie zamykania całego obiektu i przystosowania go do działalności koncertowej i kongresowej - tym samym XVII-wieczna budowla (mury dawnej elektrociepłowni) wraca do rodziny gdańskich zabytków w odrestaurowanej formie, co niewątpliwie w wyraźny sposób upiększy wciąż słabo zagospodarowaną prawą stronę Motławy. Zadaszenie Głównej Sali Koncertowej to jednocześnie zakończenie najważniejszego etapu budowy Filharmonii na Ołowiance.
Oprócz Głównej Sali Koncertowej z tysiącem miejsc powstają dwie kolejne kameralne sale koncertowe. Trzy kameralne sale koncertowe dysponować będą w sumie około sześciuset miejscami. W foyer na ścianach o gigantycznych powierzchniach urządzane będą mogły być ekspozycje wielkogabarytowej sztuki współczesnej. Powstają biura i pomieszczenia dla artystów. Od strony Motławy działać będą lokale gastronomiczne.
Do czasu ukończenia budowy piątkowe koncerty symfoniczne organizowane są w "Auditorium Novum" Politechniki Gdańskiej - gościnnej sali koncertowej PFB, natomiast koncerty kameralne odbywają się Sali Kameralnej na Ołowiance, w zabytkowych obiektach Gdańska oraz trójmiejskich kościołach.
Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe - siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na królewskiej wyspie Ołowiance z chwilą oddania do użytku stanie się europejskim centrum muzycznym państw basenu Morza Bałtyckiego i jednym z najatrakcyjniejszych miejsc kulturalno-wypoczynkowo-rekreacyjnych w centrum 1000-letniego Gdańska.
Charakterystyka obiektu
  • bar
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW