-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPl. Lotników
kod pocztowy 70-414
miasto Szczecin
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pomnik Bartolomeo Colleoniego
Województwo: zachodniopomorskie, powiat: Szczecin, gmina: Szczecin
Informacje podstawowe
Opis
Konny posąg (obiekt zabytkowy), znajdujący się w Szczecinie to kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego z Wenecji. Kopia pomnika powstała dla utworzonego w 1913 szczecińskiego muzeum miejskiego. Pomnik był centralnym punktem zbioru kopii najsłynniejszych dzieł antycznych i renesansowych znajdujących się w sali kopułowej (obecnie siedziba Teatru Współczesnego).
Pomnik przetrwał nienaruszony II wojnę światową. 15 stycznia 1948 został wywieziony do Warszawy. Pierwotnie znalazł się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego, następnie kilka lat przeleżał w magazynie Muzeum Wojska Polskiego. Na początku lat 60. stanął na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. 5 czerwca 1989 pomnik wpisano do rejestru zabytków.
Na początku 1992 władze Szczecina podjęły działania na rzecz powrotu pomnika do miasta. Po latach usilnych starań, pod koniec 2001 roku władze Warszawy zgodziły się na zwrot pomnika.
21 sierpnia 2002 pomnik Colleoniego został ustawiony na szczecińskim Placu Lotników.
W maju i czerwcu 2009 r. pomnik kondotiera przechodził gruntowną renowację. Colleoni odzyskał wtedy też oręż trzymany w prawej dłoni, taki sam jak oryginał.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Bartolomeo_Colleoniego_w_Szczecinie
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW