-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKościuszki 100
kod pocztowy 42-253
miasto Złoty Potok
telefon1 34 327 80 76
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pstrągarnia Raczyńskich
Województwo: śląskie, powiat: częstochowski, gmina: Janów
Informacje podstawowe
Opis
Złoty Potok od czasów Raczyńskich kojarzony jest z hodowlą pstrąga. Inicjatorem hodowli tej ryby był hrabia Edward Raczyński, który w drugiej połowie XIX wieku postanowił wykorzystać krystalicznie czystą wodę z miejscowych źródeł i założyć hodowlę ryb w Złotym Potoku, a dokładniej w jego przysiółku o nazwie Piszczkowo. Specjalnie sprowadzony z Litwy inżynier wybudował tu pstrągarnię, w skład której wchodziły aż 22 stawy położone w dolnie wzdłuż rzeki Wiercicy. Stawy, obfitujące w czystą i dobrze natlenioną wodę, sprzyjały hodowli. Wybudowano tu również budynek wylęgarni pstrąga, który był wyposażony w koryta wylęgowe typu kaskadowego. Dziś w tym budynku sprzedawane są ryby.
Pstrągarnia w Złotym Potoku była pierwszym tego typu przedsięwzięciem na kontynencie europejskim. W 1881 roku przypłynęła statkiem z Ameryki pierwsza partia ikry pstrąga tęczowego. Dość ciekawy był sposób, w jaki transportowano ten niezwykły ładunek. Otóż ikrę umieszczono w wilgotnym mchu, który obłożono lodem, zapakowano w papier i ostatecznie umieszczono w specjalnie na ten cel przygotowanych drewnianych skrzyniach. Na cześć tego pierwszego transportu jeden ze stawów otrzymał nazwę Amerykan. Z czasem hodowlę pstrąga rozszerzono o inne gatunki tej ryby (strumieniowego, jeziorowego). Hodowano tu również węgorze, karpie oraz liny. Ikrę tutejszego pstrąga eksportowano do innych, nowo powstałych hodowli m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji. Liczba stawów wzrosła wkrótce do 46.
Po II wojnie światowej pstrągarnia działała w ramach PGR. Od 2005 roku znajduje się w rękach prywatnych.
Czynne
Nie - Sob 11:00 - 20:00
Charakterystyka obiektu
  • parking
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW