-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaDroga Brata Alberta 1
kod pocztowy 34-500
miasto Zakopane
telefon1 +48 18 2014 230
wwwhttp://www.albertynki.pl/kalatowki.php
wskazówki dojazdu
Dojście: Z Kuźnic (spod dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch) należy przejść około 20 minut kamienistą drogą - szlak pieszy niebieski.
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pustelnia Brata Alberta Chmielowskiego
Województwo: małopolskie, powiat: tatrzański, gmina: Zakopane
Informacje podstawowe
Opis
Pustelnię Świętego Brata Alberta na Kalatówkach, z kaplicą Świętego Krzyża, zaczęto wznosić wiosną 1898 roku. Budowali ją bracia albertyni, z pomocą górali, pod kierunkiem Brata Alberta, a w projekcie prawdopodobnie pomagał Stanisław Witkiewicz. Teren ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, ówczesny właściciel Zakopanego.

Początkowo zamieszkało tu 7 sióstr w ścisłej klauzurze. Do wybuchu I wojny światowej Pustelnia była domem nowicjackim Zgromadzenia Sióstr Albertynek, a równocześnie miejscem, gdzie siostry utrudzone wyczerpującą pracą w przytuliskach odzyskiwały zdrowie i siły, odradzały się duchowo i nabierały zapału do dalszej posługi najbiedniejszym. W 1908 r. papież św. Pius X, za staraniem biskupa A. Nowaka, udzielił pozwolenia na stałe przechowywanie Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Pustelnia św. Brata Alberta odznacza się surowością stylu oraz franciszkańską prostotą. Nad ołtarzem w kaplicy znajduje się zabytkowy krucyfiks - dzieło nieznanego artysty - który Brat Albert otrzymał od ojców paulinów w Krakowie i przed którym spędzał długie godziny, zatopiony w kontemplacji cierpiącego Chrystusa.

Na terenie pustelni znajduje się źródełko, obelisk z tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w 1997 roku, kaplica i klasztor. Najważniejszym obiektem jest „Chatka Brata Alberta”, w której w latach 70-tych urządzono „Izbę Pamięci”.
Domek Brata Alberta został nazwany „Chatką Pustelnika” i obecnie jest obiektem muzealnym w całości poświęconym pamięci Brata Alberta, którego Jan Paweł II kanonizował 12 listopada 1989 roku. Mieści się tutaj stała wystawa pamiątek: reprodukcje obrazów i fotografii oraz wydawnictwa związane z życiem świętego. Cela Brata Alberta została wiernie zachowana.
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp bezpłatny
  • wstęp częściowo płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW