-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Siedlec
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Pustynia Siedlecka
Województwo: śląskie, powiat: częstochowski, gmina: Mstów
Informacje podstawowe
Opis

Pustynia ta zajmuje około 20 ha i jest częściowo zalesiona sosną. Reszta powierzchni pustynnej licząca około 30 ha została zasadzona w latach 60-tych XX wieku.
Legenda mówi, że diabeł, który gonił uciekającego na kogucie Twardowskiego, był już tak blisko, że otworzyły się bramy piekieł, a piekielny ogień wypalił ziemię, zamieniając ją w pustynię. Część terenu przed p[pustynią nosi nawet nazwę Siedlec Piekło.
Tak naprawdę piach ten jest pozostałością piaszczystego dna morskiego z okresu górnej jury, a następnie ponownej transgresji morskiej w górnej kredzie, który później, w okresie holocenu, został zepchnięty przez czoło lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego w postaci moreny czołowej. Stąd też piaski i wydmy. Po drugiej wojnie światowej utworzono tu piaskownię, która funkcjonowała do lat 60-tych. Obecnie jest to spora atrakcja turystyczna. Tereny te porośnięte są typową roślinnością dla terenów piaszczystych. Występują tu takie gatunki roślin jak: sosna zwyczajna, szczotlicha siwa, kocanka piaskowa, czerwiec roczny.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW