-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Warszawa
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego
Województwo: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa
Informacje podstawowe
Opis
Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na teranie Warszawy i największy (924,72 ha) rezerwat przyrody w województwie mazowieckim. Położony jest w południowej części miasta, pomiędzy dużymi arteriami komunikacyjnymi (ul. Puławską i ul. Łukasza Drewny), należy administracyjnie do dzielnicy Ursynów.

Już przed II Wojną Światową stał się własnością miasta i jako las komunalny był miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Warszawy.W 1980 r. został uznany za rezerwat przyrody.
Las Kabacki to piękny równinny teren, w którego wschodniej części znajduje się fragment Skarpy Warszawskiej. O jego wartości przyrodniczej świadczy liczba występujących na jego terenie 623 gatunków roślin naczyniowych, oraz 62 gatunków drzew i krzewów. Rośnie tu 13 pomników przyrody w tym kilka o imponujących wymiarach jak np. świerk pospolity o obwodzie 160 cm i wysokości 32 m oraz dąb czerwony o obwodzie 145 cm. Wędrując szlakami spotkać można tu m.in. sarny, dziki, jenoty i borsuki, obserwować wiele gatunków chronionych ptaków.

Las Kabacki ma długą i ciekawą historię, której ślady można oglądać do dziś. Liczne mogiły i pomniki upamiętniają m.in. miejsce zbrodni hitlerowskiej czy też funkcjonowanie tajnej jednostki „Wicher”, która rozszyfrowywała niemieckie kody wojskowe słynnej „Enigmy” oraz miejsce katastrofy lotniczej z 1987 roku. W dniu dzisiejszym Las Kabacki jest miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkańców Ursynowa i całej stolicy. Odpoczynek od zgiełku miasta znaleźć można spacerując po szlakach turystycznych, ścieżkach spacerowych i ścieżkach przyrodniczych. Osoby preferujące aktywny wypoczynek znajdą dla siebie ścieżki kondycyjne, ścieżki rowerowe, przystosowane także do sportów zimowych. Osoby preferujące wypoczynek bierny znajdą na jego terenie wiele wiat turystycznych, ławek, czy też leśnych placów zabaw dla najmłodszych. W południowej części kompleksu, w pobliżu zabytkowej leśniczówki znajduje się duża polana rekreacyjna na terenie, której można w wyznaczonym miejscu rozpalić ognisko, pograć w piłkę czy też opalać się.

Sąsiedztwo Las Kabackiego z Parkiem Kultury i Wypoczynku w Powsinie oraz Ogrodem Botanicznym PAN sprzyja długim, niezwykle ciekawym i urozmaiconym wędrówkom.

źródło: http://zielona.um.warszawa.pl
Charakterystyka obiektu
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View


Wyświetl większą mapę

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW