-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKazimierza Wielkiego / Kolejarzy
miasto Kielce
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego
Województwo: świętokrzyskie, powiat: Kielce, gmina: Kielce
Informacje podstawowe
Opis
Rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego - Ślichowice - znajduje się na terenie Kielc. Jego powierzchnia wynosi 0,55 ha, a został utworzony w 1952 roku.

Rezerwat obejmuje filar skalny pozostawiony pomiędzy dwoma nieczynnymi od 1970 r. kamieniołomami, stanowiącymi jednocześnie szczytową partię wzgórza. W obu kamieniołomach odsłaniają się skały wieku górnodewońskiego, reprezentujące fragment płn. skrzydła synkliny kieleckiej. Są to osady wapienno-margliste franu i famenu, odpowiadające stratygraficznie osadom odsłoniętym w kamieniołomie Kadzielni, ale wykształcone w innej facji, wiążące ten punkt raczej z facjalnym regionem łysogórskim (północnym). Odsłonięcie to stanowi doskonały przykład zmian facjalnych możliwych do prześledzenia na stosunkowo małym obszarze w obrębie osadów morza frańskiego. Na Ślichowicy odsłaniają się osady wapienne i wapienno-okruchowe tworzące się na obrzeżach stromatoporowo-koralowej budowli "rafy" kadzielniańskiej i stanowiące punkt podmorskiej erozji i rozmywania tej "rafy". Profil ten posiada dużą wartośc stratygraficzną.
Innym ciekawym elementem rezerwatu są objawy mineralizacji w formie nieregularnych gruzowych skupień kalcytu zawierającego wypryśnięcia galeny, barytu, chalkopirytu, pirytu, syderytu. W obu wyrobiskach rozwinięte są miejscami intensywne zjawiska krasowe z dwoma rodzajami różnowiekowych wypełnień krasowych. Większe, głębokie leje wypełnione są pstrymi iłami piaszczystymi, silnie mikowymi. Młodszy kras rozwinięty jest głównie w stropie wapieni, w formie szczelin wypełnionych brunatnymi glinami piaszczystymi niekiedy plejstoceńskimi piaskami. Na powierzchni chronionego filaru skalnego zachowały się ślady pierwotnej powierzchni wzgórza z reliktami roślinności typu muraw kserotermicznych.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW