-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 86-340
miasto Rąbka
 
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Ruiny Wyrzutni Rakiet
Województwo: pomorskie, powiat: lęborski, gmina: Łeba
Informacje podstawowe
Opis
Ruiny wyrzutni rakiet w Rąbce są pozostałością tajnego, hitlerowskiego poligonu doświadczalnego.Testowano tutaj wyrzutnie i pociski rakietowe- "Córkę Renu" - Rheintochter - która miała przenosić 150 kg ładunków wybuchowych na wysokość 18 km i "Posłańca Renu" Rheinboot - o zasięgu 250 km.Testowano tu rakiety przeciwlotnicze i balistyczne .Niektórzy przypuszczali , co nie jest potwierdzone , że mogły tu być prowadzone badania nad "cudowną "bronią niemiecką. Wycofujące się wojska hitlerowskie wysadziły wyrzutnię, posprzątały gruz, zostawiając niewiele zbliżającej się Armii Czerwonej.Dzisiaj znajdują się tu pozostałości po urządzeniach niemieckich, bunkier dowodzenia, wieża widokowa i modele rakiet, używanych po wojnie, także meteorologicznych, oraz zdjęcia i opisy mówiące o dawnym przeznaczeniu obiektu.Perełką jest oryginalna rakieta ziemia- ziemia, a wlaściwie jej resztki, wykopana w pobliżu Rąbki ( 1500 m od wyrzutni ).Muzeum mieści się głęboko w lesie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego,w drodze na wydmy. Trzeba tu dojść od granic parku, można dopłynąć stamtąd statkiem, lub dojechać meleksem w drodze na wydmy. Szacowany czas dojścia ok.40 min.od granic , do wydm pozostaje ok.1,5 km, 15-25 min. drogi przez las.

Po wojnie teren poligonu zajęła Armia Radziecka,a potem mieściła się tu Stacja Sondażu Rakietowego Łeba. Zajmowała się testowaniem rakiet meteorologcznych do badania górnej warstwy atmosfery.To tutaj zbudowano i testowano mobilną wyrzutnię rakietową SW 2.Obecnie znajduje się tu muzeum.
Ceny biletów
  • ulgowy 10 PLN
  • normalny 14 PLN
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
26 Sierpnia 2014r. o 21:24
Polecam. Ciekawe miejsce, warto tu zajrzećw drodze na Ruchome Wydmy. Znajduje się tu także wieża widokowa .
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW