-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaDroga E 8
miasto Zielone Ludowe
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Ruiny Zamku Homole
Województwo: dolnośląskie, powiat: kłodzki, gmina: Lewin Kłodzki
Informacje podstawowe
Opis
Ruiny zamku na wzniesieniu Gomoła (733 m n.p.m.) na Wzgórzach Lewińskich, ponad przełęczą Polskie Wrota (ziemia kłodzka, Sudety Wschodnie).
Zamek składał się z kamiennego stołpu ok. 30-metrowej wysokości o cylindrycznym kształcie, otoczonego murem obwodowym. Mur wydzielał dziedziniec o nieregularnych, zbliżonych do prostokąta granicach, długości ok. 45, szerokości ok. 18 m; wieża umieszczona była w jego centrum. Do obecnych czasów zachował się jedynie fragment wieży i kilkumetrowej długości odcinek muru zewnętrznego.
Historia
Już w pierwszych wiekach n.e. przez przełęcz Polskie Wrota prowadził wariant szlaku bursztynowego, a we wczesnym średniowieczu była to uczęszczana droga handlowa łącząca Śląsk z Czechami. W XI w. istniał tam drewniany gródek strzegący traktu. W końcu XIII w. wzniesiono murowany zamek, który stał się centrum państewka von Pannwitzów. Zdobyty przez husytów w 1428 r. stał się ich główną siedzibą na ziemi kłodzkiej. W 1434 r. został zdobyty przez najemników z Wrocławia i Świdnicy lub też ze Strzelina.
Do 1477 r. zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, drogą sprzedaży bądź dziedziczenia, by w końcu zostać odsprzedanym Hildebrandowi von Kauffungowi z Łużyc i odłączonym od korony czeskiej. Zamek stał się tym samym stolicą niewielkiego państewka (tzw. państewka homolskiego) obejmującego Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki i 21 okolicznych wsi.
Potomkowie Kauffunga stali się z czasem rycerzami-rabusiami, co spowodowało, że ich suwerenność przestała być tolerowana: w 1534 r. wojska cesarskie zdobyły zamek, który następnie skonfiskowano, a ostatniego właściciela stracono w Wiedniu. Od 1560 r. zamek stał opuszczony, powoli popadając w ruinę.
W zamku dwukrotnie prowadzono prace archeologiczne – w 1810 i 1962 r. Odnaleziono fragmenty ceramiki.
Turystyka
W końcu XVIII w. na fali wzrostu zainteresowania Dusznikami-Zdrojem jako kurortem zaczęli docierać tu kuracjusze. Zbudowano dla nich w ruinach aleję, altanę, ustawiono ławki. Przypuszczalnie okolice zamku odwiedził 4 lipca 1778 król pruski Fryderyk Wilhelm II (źródła pisane mówią o tablicy pamiątkowej, która nie zachowała się do obecnych czasów).
Przez ruiny przechodzi turystyczny szlak
Szlak niebieski.svg niebieski z Lewina Kłodzkiego. Ok. 200 m na północ od wzgórza zamkowego szlak kończy się, doprowadzając do przebiegającego u stóp góry Głównego Szlaku Sudeckiego
Szlak czerwony.svg czerwony – Główny Szlak Sudecki prowadzący północno-zachodnim zboczem poniżej ruin z Dusznik-Zdroju do Kudowy-Zdroju.
Ok. 2004 r. w zachodniej części dziedzińca zamkowego postawiono drewnianą wiatę.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
3 Stycznia 2011r. o 17:25
Niestety do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty wieży, murów oraz suchej fosy.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW