-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaMikulicza
kod pocztowy 58-160
miasto Świebodzice
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Ruiny kościoła św. Anny
Województwo: dolnośląskie, powiat: świdnicki, gmina: Świebodzice
Informacje podstawowe
Opis
Ruiny kościoła św. Anny wznoszą się w Pełcznicy. Jest to budowla zbudowana w stylu gotyckim, z której zachowało się tylko prezbiterium. Ściany budowli wzniesiono z kamienia spojonego zaprawą wapienną, podobnie jak mury miejskie Świebodzic. Ościeża okien prezbiterium są natomiast licowane cegłą. W zachodniej części obiektu widoczne są tzw. strzępia, które miały łączyć ściany prezbiterium ze ścianami nawy głównej. Ponieważ na tych strzępiach brak śladów zaprawy oraz jakichkolwiek innych pozostałości murów, można sądzić, że z jakichś powodów budowa kościoła św. Anny nigdy nie została ukończona. Wzniesiono jedynie gotyckie prezbiterium, natomiast nawa główna mogła mieć prowizoryczną konstrukcję drewnianą.
Dokładna data powstania obiektu nie jest znana. Niektórzy sądzą, że jest to najstarszy obiekt sakralny na terenie dzisiejszych Świebodzic i mógł powstać na przełomie XII i XIII wieku, kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama, bliskiego doradcy i współpracownika księcia Henryka Brodatego. Można też postawić hipotezę, że obiekt zaczęto budować w ostatnich dekadach XIII w., kiedy pobliski zamek Książ stał się główną siedzibą Bolka I świdnickiego. Przeniesienie stolicy książęcej do Świdnicy mogło być więc przyczyną przerwania budowy kościoła. Są jednak i inne sądy, wedle których jest to obiekt młodszy, o metryce dopiero XV-wiecznej, który uległ zniszczeniu podczas wojny 30-letniej. Po tym wydarzeniu już nigdy nie został odbudowany, a w ruinie pozostaje do dziś.
Przeszkodą w poprawnej interpretacji historycznej obiektu jest fakt, że główną świątynią średniowiecznej Pełcznicy był nie kościół św. Anny, lecz kościół św. Franciszka, który dopiero po II wojnie światowej, wraz ze zmianami granicy między wsiami Pełcznicą a Cierniami, „znalazł się” na gruntach tej drugiej miejscowości. Wszystkie więc średniowieczne przekazy mówiące o kościele w Pełcznicy dotyczą więc nie kościoła św. Anny, a kościoła św. Franciszka.
Z pewnością badania archeologiczne przeprowadzone w obrębie prezbiterium i w jego sąsiedztwie jednoznacznie wyjaśniłyby zagadkę genezy, metryki i dawnej formy tej świątyni.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW