-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaRynek
miasto Rybnik
wskazówki dojazdu
Centrum miasta.
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Rynek
Województwo: śląskie, powiat: Rybnik, gmina: Rybnik
Informacje podstawowe
Opis

Rynek w Rybniku został wytyczony podczas lokacji miasta na przełomie XIII - XIV wieku. Rynek ten powstał na miejscu dawnego stawu. Aż do końca XVIII stulecia był on zabudowany drewnianymi domami, pierwsze murowane budynki pojawiły się tu dopiero pod koniec XVIII stulecia, po zakupie państwa rybnickiego przez rząd pruski w 1788 roku. Na Rynku do 1823 roku znajdował się ratusz (rozebrany w 1823 roku) oraz kaplica św. Jana (rozebrana w początkach XIX wieku). W 1823 roku wzniesiono istniejący do dziś, murowany budynek ratusza, znajdujący się w zachodniej pierzei rynku.
Kamienice zbudowane przy rynku pod koniec XVIII i na początku XIX wieku utrzymane są głównie w stylu klasycystycznym. W drugiej połowie XIX wieku powstało kilka budynków neorenesansowych i eklektycznych. W początkach XX wieku pojawiły się nieliczne realizacje utrzymane w stylu wczesnego modernizmu (m.in. dom handlowy Pragera).
W latach 90-tych na płytę rybnickiego rynku powróciła - stojąca tam aż do wybuchu II wojny światowej - figura św. Jana Nepomucena z 1736 roku, która obecnie wieńczy nową fontannę.
Czynne
Bez ograniczeń.
Charakterystyka obiektu
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW