-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaRatowo - Klasztor 58
kod pocztowy 06-540
miasto Ratowo
telefon1 +48 23 6798 470
e-mail kontakt@sanktuarium-ratowo.pl
wwwwww.sanktuarium-ratowo.pl
wskazówki dojazdu
w środku wsi
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego
Województwo: mazowieckie, powiat: mławski, gmina: Radzanów
Informacje podstawowe
Opis
Trudno nie zauważyć we wsi kościoła górującego nad całą wsią. Położony malowniczo w pobliżu rzeki Mławki, która kilkaset metrów dalej uchodzi do Wkry klasztor, obecnie świeci pustkami. Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, wcześniej klasztor Sióstr Misjonarek św. Rodziny, zajmowany był do niedawna przez zakon założony przez św. Bolesławę Lament. Po zamknięciu zakonu, znajdujące się tu relikwie wyniesionej na ołtarze przez papieża Jana Pawła II, przeniesiono m.in. do Białegostoku. Sam klasztor ufundował w XVIII w. ówczesny dziedzic Ratowa - w 1760-1761 - Antoni Karczewski. W niedziele i święta do kościoła dojeżdża na msze ksiądz z pobliskiego Radzanowa, w planach utworzenie w budynkach poklasztornych ostoi dla zmęczonych życiem ludzi, chcących się spokojnie pomodlić i zastanowić nad światem i sobą.
Słynący łaskami obraz Świętego Antoniego Padewskiego, zachwycająca architektura sakralna późnego baroku, przykuwająca wzrok ornamentyka płonącego rokoka, zaklęta w rzeźbie angelologia, malownicze zakola Wkry i Mławki, padok z przygotowanymi do hipoterapii końmi, sprzyjająca kontemplacji cisza, powstający w osiemnastowiecznym zabytkowym kompleksie sakralnym „Dom Ojca” – ostoja dla każdego, kto szuka odpoczynku, wyciszenia i zajrzenia w głąb siebie. To wszystko sprawia, że Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie, zwane perłą północnego Mazowsza, to miejsce pod każdym względem wyjątkowe. Początki budowy kościoła i klasztoru w Ratowie sięgają końca XVI wieku. Wcześniej istniała tu kaplica dworska, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1598 roku. W niej to znajdował się otoczony legendami obraz św. Antoniego Padewskiego, którego pochodzenia źródła historyczne nie podają. Zgodnie z legendą był to obraz obozowy chorągwi pancernej dowodzonej przez kasztelana płockiego Pawła Niszczyckiego, który uratował chorągiew podczas wyprawy wiedeńskiej. Ów otoczony czcią, słynący cudami obraz, stał się bezpośrednią przyczyną, dla której późniejszy dziedzic Ratowa, Tomasz Narzymski sprowadził Bernardynów z prowincji wielkopolskiej i ufundował w tym miejscu klasztor. Obecnie znajdujący się w ratowskim Sanktuarium obraz Świętego Antoniego z Padwy, zgodnie z ekspertyzami konserwatorskimi, został namalowany w siedemnastym stuleciu. Nie wiadomo zatem, dlaczego autor rękopisu z krakowskiego archiwum ojców bernardynów w roku 1684 zanotował, że obraz znajdował się już w kaplicy „od niepamiętnych czasów”. Uroczystości wprowadzenia zakonników do nowej siedziby zaplanowano na dzień Święta Trójcy Przenajświętszej w 1686 roku, tak, jak tego życzył sobie fundator. Ten jednak samej nie uroczystości dożył, ceremonia zaś z niewiadomych powodów została odwołana.
Dopiero 1 października 1761 roku, kiedy to funkcje gwardiana konwentu pełni o. Rafał Jackowski, po wielu latach budowy i żmudnego zbierania funduszy, nowy, jeszcze nie do końca wyposażony kościół zostaje poświęcony.
Po kasacie klasztoru w 1964 roku miejsce to staje się spichlerzem i zapleczem wojsk carskich oraz świadkiem najtrudniejszych momentów w dziejach historii naszego narodu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku majątek poklasztorny otrzymuje Diecezja Płocka. Jej ordynariusz – zamordowany przez hitlerowców a obecnie błogosławiony Julian Antoni Nowowiejski w 1925 roku oddaje go w opiekę zakonowi sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które opiekowały się nim aż do lat dwutysięcznych i pochowały tu założycielkę zgromadzenia błogosławioną Bolesławę Lament. Począwszy od 2012 roku pełni ono funkcję Sanktuarium diecezjalnego, do którego zwłaszcza w dniach 12-13 czerwca, w rocznicę narodzin dla nieba Świętego Antoniego, ściągają tłumy pielgrzymów. W wystroju wnętrza kościoła dominują cztery podstawowe barwy: błękit, biel, złoto i srebro, co nadaje mu świetlistego, niebiańskiego charakteru. Przewodnim elementem zdobniczym jest tu anioł, przedstawiany w najróżniejszych, niespotykanych nigdzie indziej odsłonach. Widzimy tu zatem zarówno archanioły, anioły stróże, chóry anielskie, cherubiny, serafiny, trony. Kościół w Ratowie jest jedynym w swoim rodzaju, bo wyrażonym poprzez siedemnastowieczną i osiemnastowieczną rzeźbę sakralną, zapisem wczesnochrześcijańskiej angelologii, za której twórcę uważany jest Pseudo-Dionizy Areopagita, współpracownik Św. Pawła, autor pism teologicznych Corpus Dionysiacum. Ratowski zespół sakralny złożony jest z kościoła i klasztoru wybudowanych na niewielkim wzniesieniu. Przytulny, jednonawowy kościółek, zbudowany został na planie prostokąta z niewyodrębnionym prezbiterium. Całość zaprojektowano w stylu schyłkowego baroku, zwanego płonącym rokokiem od ornamentów zdobniczych przypominających kształtem grzywy płomieni oraz od wszechobecnego ruchu, uchwyconego w pozach i gestach wyrzeźbionych i namalowanych postaci. Kościół w Ratowie jest jedynym późnobarokowym dziełem architektonicznym w środkowej Polsce, nieskażonym żadną późniejszą przebudową. Stąd nazywany jest przez coraz chętniej odwiedzających go pielgrzymów i turystów perłą północnego Mazowsza.
Czynne
wtorki Św. Antoniego - nabożeństwo ku czci Patrona Sanktuarium od godz.15.30
w niedzielę Msza Św. o godz. 9.30
w inne dni - po uzgodnieniu z rektorem sanktuarium
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
12 Kwietnia 2013r. o 14:26
Pięknie wygląda w środku.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW