-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaTyniecka / Do Groty
miasto Kraków
wskazówki dojazdu
Skałki Twardowskiego położone są w północnej części wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich na Zakrzówku w dzielnicy VIII Krakowa. Od Ronda Grunwaldzkiego można dojechać do Skałek ulicami: Monte Cassino, Kapelanka, skąd doprowadza od nich ul. Twardowskiego, natomiast jadąc ul. Kobierzyńska i Ruczaj można dotrzeć do nich od strony zalewu. Położone są w obrębie Bramy Krakowskiej między Kotliną Oświęcimską i Sandomierską. Leżą na terenie zapadliska przedkarpackiego, utworzonego w epoce trzeciorzędu u stóp formujących się wówczas Karpat fliszowych, a więc należą do regionu podkarpackiego. Pod względem hydrograficznym obszar znajduje się w zlewisku Bałtyku i dorzeczu Wisły (0,2–2 km od jej koryta). Teren leży na wschodnim skraju Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i należy do krajobrazów prawnie chronionych.
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Skałki Twardowskiego (Zakrzówek)
Województwo: małopolskie, powiat: Kraków, gmina: Kraków
Informacje podstawowe
Opis
Skałki Twardowskiego – fragment wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich w Krakowie, w sąsiedztwie Zalewu Zakrzówek otoczonego skałami a powstałego w 1990 roku w miejscu dawnego kamieniołomu.

Krzemionki Zakrzowskie otaczają trzy naturalnie płynące cieki wodne:
* koryto Wisły, której lustro wody znajduje się na wysokości około 200 metrów, szerokość koryta wynosi 100 metrów, a średni przepływ – 200 m/s;
* rzeka Wilga, której szybkość przepływu wynosi zaledwie 1 m/s;
* potok Ruczaj, zbierający wodę z łąk porastających dno zapadliska tektonicznego i niosący około 20-50 litrów wody na sekundę.

Skałki Twardowskiego (Zakrzówek) są intensywnie wykorzystywane przez krakowskich wspinaczy - na ich terenie znajduje się duża liczba dróg wspinaczkowych, wyposażonych w stałą asekurację. Ze względu na dogodny dojazd, popularność tego miejsca wśród wspinaczy doprowadziła do specyficznej formy erozji - wyślizgania powierzchni skały wzdłuż istniejących dróg wspinaczkowych.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ska%C5%82ki_Twardowskiego
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
30 Października 2018r. o 20:07
Przepiękne miejsce! Byłam w dosyć pochmurnym dniu, ale i tak widok był niesamowity - zupełnie jakby się było w innym kraju. W słoneczny dzień musi być przepięknie :)
ocena ogólna
14 Lutego 2011r. o 21:39
Tam jest cudownie :)
ocena ogólna
25 Października 2010r. o 19:29
Piękne są Skałki Twardowskiego :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW