-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKolejowa 6
kod pocztowy 98-220
miasto Zduńska Wola
wwwhttp://www.zdunskawola.pl/www/portal?id=60888
 
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Skansen Lokomotyw Zakładu Taboru w Zduńskiej Woli - Karsznicach
Województwo: łódzkie, powiat: zduńskowolski, gmina: Zduńska Wola
Informacje podstawowe
Opis
Skansen lokomotyw w Zduńskiej Woli - Karsznicach prezentuje stare lokomotywy oraz dawne urządzenia kolejowe. Mieści się tu izba historii Zakładu Taboru Kolejowego w Karsznicach.

Skansen powstał dzięki kolejarzom mieszkającym na dużym osiedlu założonym dla pracowników w latach 30. XX w. w związku z budową magistrali łączącej Śląsk z portami bałtyckimi. Inicjatywa i zaangażowanie pracowników PKP będących jednocześnie pasjonatami kolei znalazły odzwierciedlenie w liczbie eksponatów, dlatego warto odwiedzić ten obiekt funkcjonujący w nadal czynnej lokomotywowni.

Historia skansenu sięga 1989 r., kiedy to zrodziła się koncepcja zachowania systematycznie wycofywanych z eksploatacji pojazdów i urządzeń, czego efektem było postawienie przy drodze Łodź-Wrocław pomnika - parowozu Px48 z 1953 r. Wkrótce na terenie Zakładu Taboru Kolejowego pracownicy zorganizowali izbę tradycji (w budynku dawnej olejarni i lampiarni) i kolekcję parowozów, stopniowo powiększaną m.in. dzięki Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Opracowano również monografię zakładu oraz przystąpiono do opracowywania dokumentacji historyczno-konserwatorskiej zgromadzonych eksponatów. W 1994 r. specjalnie dla dzieci wykonano symulator wjazdu kolejką linowo-terenową na Gubałówkę (wykorzystano oryginalny tabor i urządzenia z 1937 r.). Skansen organizował również cieszące się popularnością przejazdy zabytkowym pociągiem. W związku brakiem środków na utrzymanie obiektu w 2005 r. cztery lokomotywy zostały przejęte przez inne placówki muzealne, a sam skansen od 2001 r. jest w stanie likwidacji. W maju 2006 r. przekazano go pod zarząd Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Łodzi, który z kolei podjął rozmowy z władzami Zduńskiej Woli w sprawie przekazania zabytkowego obiektu miastu. Obecnie przyszłość i regularne udostępnianie skansenu stoją pod znakiem zapytania. Lokomotywy są nieco zaniedbane i zapomniane, zanim jednak zje je rdza, warto na chwilę tu zajrzeć. W skansenie stoi kilka zabytkowych lokomotyw w tym takie modele jak: Ty23 i TKb6 oraz Ty246. Ten ostatni model był największym parowozem używanym w Polsce. W 1946 r. zakupiono 100 sztuk z trzech amerykańskich zakładów. Lokomotywy obsługiwały głównie magistralę węglową Śląsk – Porty. Większość z nich (70 sztuk) miała swoją bazę właśnie w Karsznicach (pozostałe w Bydgoszczy).

W skansenie znajduje się także kilka wagonów oraz jeden skład podmiejski, niemiecki pług wirowy W14, jest też kolejka na Gubałówkę z 1938 r.
Czynne
Teoretycznie godziny wejść to 8-13 od wtorku do piątku ale teren nie jest zbytnio pilnowany więc wejść można o każdej porze.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW