-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaGłówna 23a
kod pocztowy 58-350
miasto Sokołowsko
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Sokołowsko - miejsce zamieszkania Krzysztofa Kieślowskiego
Województwo: dolnośląskie, powiat: wałbrzyski, gmina: Mieroszów
Informacje podstawowe
Opis
"W Sokołowsku mieszkał w dzieciństwie Krzysztof Kieślowski (1941-1996). Ojciec słynnego reżysera był człowiekiem słabego zdrowia, stąd rodzina poszukiwała swoich miejsc na ziemi w różnych kuracyjnych ośrodkach. Podobno Sokołowsko zapisało się w życiu reżysera szczególnie - działało tu kino. Pan Krzysztof z kolegami podglądali projekcje filmowe, dodatkowo umilając sobie czas figlami płatanymi siedzącej na widowni publice. Mówią, że poza pierwszym kontaktem ze srebrnym ekranem reżyser uwrażliwił się w Sokołowsku na piękno przyrody. Mieszkanie zajmowane na piętrze kamieniczki w centrum miejscowości miało balkon. Piękne widoki otaczających Sokołowsko gór widywał z niego na co dzień. Jeśli dziwnym trafem nikt w Sokołowsku nie zaczepi nas pytając: "a widzieliście balkon Kieślowskiego?" podpowiadamy, że znajduje się on na zachodniej ścianie budynku stojącego przy ul. Głównej 23a".

Tu chodził do szkoły, tu zmarł jego ojciec i jest pochowany na mieroszowskim cmentarzu, tu nakręcił po latach film „Prześwietlenie” o chorych na gruźlicę, który na przeglądzie filmów dokumentalnych we Włoszech wzbudził duże zainteresowanie. Sam Kieślowski często wspominał ze wzruszeniem lata dzieciństwa i wracał chętnie do Sokołowska.

Właśnie w Sokołowsku zostało 29 sierpnia 2009 r. oficjalnie zainaugurowana działalność jedynego na świecie muzeum Krzysztofa Kieślowskiego. Jednak to tylko fragment większego dzieła, jakim będzie Międzynarodowe Laboratorium Kultury.Była to inauguracja, a nie otwarcie, bo muzeum jeszcze nie ma. Jest natomiast miejsce i przede wszystkim ludzie, którzy chcą je zbudować. Na powstanie takiego muzeum po raz pierwszy zgodziła się Maria Kieślowska, wdowa po zmarłym reżyserze, która przekazała też wiele pamiątek po mężu. Muzeum ma być częścią Międzynarodowego Laboratorium Kultury.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW