-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 58-306
miasto Wałbrzych
e-mail zamek@ksiaz.walbrzych.pl
wwwwww.ksiaz.walbrzych.pl
wskazówki dojazdu
Do Starego Książa dojść można Szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej z ul. Powstańców Śląskich niedaleko zamku Książ, albo tym samym szlakiem z ul. Wieniawskiego na granicy Podzamcza i Szczawienka.
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Stary Książ
Województwo: dolnośląskie, powiat: wałbrzyski, gmina: Wałbrzych
Informacje podstawowe
Opis
Zamek Stary Książ - ruiny zamku w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych w województwie dolnośląskim. Największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce (po Malborku i Wawelu) - został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W XIV w. przeszedł w ręce czeskie, a w XVI w. trafił do możnego rodu Hochbergów. To oni rozbudowali go we wspaniałą rezydencję, licznie odwiedzaną przez królów i cesarzy. Na zamku gościli m.in.: królowie Prus i cesarze Rzeszy, król Grecji Konstantyn I, królowa Niderlandów Wilhelmina, car Mikołaj I, a nawet John Quincy Adams - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Zamek Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Położony jest na lewym wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego, położonego na pograniczu dwóch odmiennych makroregionów fizyczno-geograficznych: Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych. Pełcznica płynie głębokimi dolinami o charakterze wąwozów. Na odcinku około 2 km między Szczawienkiem a Pełcznicą tworzy skaliste jary o głębokości dochodzącej do 80 m. i szerokości 20 - 30 m. Na długości 4 km tworzy liczne zakola o stromych zboczach z urwiskami i skalnymi żlebami. W ten krajobraz z urozmaiconą rzeźbą krętych jarów i głębokch dolin Pełcznicy, odsłoniętych wychodni skalnych wkomponowany jest Zamek Stary Książ.
Pierwszy gród na wzgórzu nad Przełomem Pełcznicy powstał między IX-X wiekiem, który pod koniec XIII wieku został przebudowany na murowany zamek obronny. Stary zamek został wzniesiony przez Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego. W 1290 roku do zamku książę Bolko I Surowy przeniósł swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. Swoje znaczenie warownia straciła w 1392 roku po przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego do Korony Czeskiej. W 1428 roku zostaje zdobyty przez husytów. W następnych latach zamek był siedzibą i bazą wypadową rycerzy-rabusi i jako ich siedziba został zniszczony w 1484 roku. Pozbawiony właściciela zamek popadł w ruinę i przestał funkcjonować w XV wieku. W roku 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku nad potokiem Pełcznicy i przebudowanie istniejących resztek ruin dawnego zamku na romantyczne ruiny dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga. Celem budowy była inscenizacja średniowiecznego otoczenia wokół Zamku Książ.
Do dziś zachował się sztuczna ruina z końca XVIII w. z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały tylko fragmenty. Zachowały się również dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży.
Potężna bryła zamku wspaniale prezentuje się już z dużej odległości. Jednym z jego najstarszych elementów jest wieża. Z czasem wzniesiono przy niej kolejne budynki, jako ostatnie - skrzydło flankowane przez dwie niższe kamienne wieże.

Do dziś poszukiwaczy skarbów i badaczy tajemnic II wojny światowej przyciągają do Książa głębokie sztolnie, które na rozkaz Niemców wykuli pod zamkiem więźniowie obozów koncentracyjnych i jeńcy wojenni. Nie do końca wiadomo, jakie było przeznaczenie owych tuneli, a teorii jest
wiele: od fabryki tajnej broni wunderwaffe po skarbiec na zrabowane w całej Europie kosztowności i dzieła sztuki.

Ogromny zamek mieści hotel, muzeum, restaurację i sklepik z pamiątkami. Z kompleksem zamkowym sąsiadują dawne pałacowe stajnie, ujeżdżalnie i wozownie należące dziś do Państwowego Stada
Ogierów.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
2 Lutego 2014r. o 02:01
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW