-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaTwarda 6
miasto Warszawa
wwwhttp://warszawa.jewish.org.pl/synagoga-im-nozykow
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Synagoga Nożyków
Województwo: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa
Informacje podstawowe
Opis
Jedyna czynna , przetrwała po II wojnie światowej Synagoga. Jest główną Synagoga Gmin Wyznaniowych Żydowskich, w której urzęduje Naczelny rabin Polski- Michael Schudrich.
Synagoga im. Małżeństwa Nożyków, albowiem fundatorami byli Ryfka i Zalman Nożykowie. W każde święto, podczas którego odmawia się izkor odbywają się modlitwy, wspominające ,wg życzenia fundatorów zmarłych Ryfkę i Zalmana Nożyków. Budowę synagogi rozpoczęto oficjalnie wiosną 1898 r , ukończono w 1902 r , wg projektu nieznanego architekta, w stylu neoromańskim, z elementami ornamentyki bizantyńskiej i mauretańskiej. Koszt budowy wynosił 250 000 rubli, które zapłacili w całości Nożykowie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 12 maja 1902 r o godz.19.00 w święto Lag ba-Omer. Pochodu ze zwojami Tory i ich uroczystego włożenia do Aron ha-kodesz dokonał osobiście fundator Zalman Nożyk. Kilka tygodni po otwarciu powstał Komitet Synagogi im. Małżonków Nożyków.
W 1914 r, po śmierci fundatorki, bożnicę przekazano Warszawskiej Gminie Starozakonnych. Za to miała być utrzymana z datków, zachowana miała być nazwa i odmawianie modlitwy za ofiarodawców w święta modlitwy El Male Rachamim .
W 1923 r synagogę wyremontowano, dobudowano półokrągły chór.
W czasie II wojny światowej w 1940 r synagogę zdewastowano i zamknięto. Urządzono tu stajnię i magazyn paszy.20 maja 1941 r władze niemieckie pozwoliły na otwarcie 3 synagog , w tym Nożyków. W lipcu 1942 r ponownie zamknięto bożnicę , po likwidacji małego getta budynek znalazł się po stronie aryjskiej. W 1944 r budynek został znacznie uszkodzony w czasie bombardowań, ale jej solidna konstrukcja się nie zawaliła. Po wojnie Kongregacja Wyznania Mojżeszowego odzyskała synagogę. Po naprawach otworzono ja dla wiernych w 1951 r, ale do 1968 r. Wtedy synagoga przeszła na własność Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego ( Kongregację rozwiązano).Gruntowny remont przeprowadzono w latach 1977-1983.
Czynne
zwiedzanie- poniedziałek- czwartek- 9.00- 20.00
piątek- do zachodu słońca
niedziela 11.00- 19.00
Ceny biletów
  • normalny 10 PLN
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW