-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaWojska Polskiego
kod pocztowy 57-300
miasto Kłodzko
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Synagoga w Kłodzku
Województwo: dolnośląskie, powiat: kłodzki, gmina: Kłodzko
Informacje podstawowe
Opis
Synagoga w Kłodzku – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Kłodzku, przy dawnej Wilhelmstraße, obecnie ul. Wojska Polskiego.

Synagoga została zbudowana w latach 1884–1885 z inicjatywy postępowych Żydów, według projektu Alberta Grau. Budowę prowadził mistrz Krause z Ząbkowic Śląskich. Poświęcono ją 2 września 1885 roku[1]. Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, bojówki hitlerowskie spaliły synagogę. Po zakończeniu II wojny światowej nie została odbudowana.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu mauretańskim. Dawniej synagoga była jednym z najbardziej charakterystycznych i najbardziej oryginalnych budynków w mieście. Jej wyróżniającym elementem była wieża zwieńczona kopułą, znajdująca się bezpośrednio nad przedsionkiem.
Obelisk w miejscu synagogi

Obecnie na miejscu, w którym stała synagoga, znajduje się odsłonięty w 1995 roku obelisk z jej wizerunkiem oraz treścią w trzech językach: polskim, niemieckim i hebrajskim:
Tu znajdowała się kłodzka synagoga zbeszczeszczona (sic) i spalona przez narodowych socjalistów (hitlerowców) podczas pogromu nocą 9 listopada 1938.
Byli niemieccy i dzisiejsi polscy mieszkańcy 1995 – 50 lat po zakończeniu wojny

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW