-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaTwarda 18
miasto Warszawa
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
TP S.A. Tower
Województwo: mazowieckie, powiat: Warszawa, gmina: Warszawa
Informacje podstawowe
Opis
Ten nietypowy biurowiec został wzniesiony w 2001 roku przy ulicy Twardej 14/16, w otoczeniu 16-piętrowej zabudowy mieszkaniowej osiedla Za Żelazną Bramą. Projekt architektoniczny wykonały firmy Apar-Projekt i Arca A&C, a projekt konstrukcji firma TMJ Tomasz Ziętała. Przeważają opinie, że budynek nie jest udany. Mówi się, że ma zbyt udziwnioną architekturę. Patrząc na niego ma się wrażenie, że powstał z przypadkowego posklejania wielu brył, walców i prostopadłościanów. Najwięcej uwagi wzbudza pewien detal architektoniczny: filar odchylony od pionu o 14 stopni, w którym porusza się z prędkością 2,5 m/s panoramiczna winda. Atrakcją budynku miał też być taras widokowy, umieszczony na jego szczycie, który mógłby stanowić konkurencję dla 30-go piętra Pałacu Kultury. Na razie jednak pomysł ten został zarzucony.

Wieżowiec jest siedzibą znanej chyba każdemu firmy TPSA. Mieszczą się tu jej biura, a także centrala telefoniczna na 60 tysięcy numerów. Budynek ma wysokość 128 metrów, mieści 5 kondygnacji podziemnych garaży oraz 30 kondygnacji naziemnych. Wielkość jego całkowitej powierzchni to 49980,80 metrów kwadratowych, a powierzchni użytkowej 41015,80 metrów kwadratowych. Tak jak wszystkie budowane współcześnie biurowce, wieżowiec TPSA jest "inteligentnym" budynkiem, wyposażonym we wszystkie niezbędne elektroniczne instalacje i systemy bezpieczeństwa. Główną część budynku stanowi centralny trzon, z siedmioma windami. Na dachu budynku znajduje się lądowisko dla helikopterów, które jednak w praktyce nie jest wykorzystywane. Całkowity koszt całej inwestycji to ponad 200 milionów złotych.

źródło: http://wiezowce.waw.pl/tpsa.php

Ciekawostki:
*W czasie kopania fundamentów koparka natknęła się na głębokości 8 m na 580-kilogramowy pocisk z czasów II wojny światowej.
*Budowa budynku odbywała się metodą top-down, polegająca na wznoszeniu części podziemnej i nadziemnej jednocześnie.
*Konstrukcja nie jest zwieńczona żadnym masztem, gdyż na dachu budynku znajduje się lotnisko dla śmigłowców.
*Cechą charakterystyczną budynku jest zewnętrzna winda jeżdżąca z prędkością 2,5 m/s w odchylonym o 14 stopni od pionu szybie.
*W budynku nie ma 13-go piętra. Nikt z zarządu TPSA nie chciał zajmować biura na piętrze o tym numerze.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/TP_S.A._Tower

Dane budynku:
Wysokość całkowita: 128 m
Wysokość do dachu: 128 m
Liczba kondygnacji: 30
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View


Wyświetl większą mapę

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
1 Października 2011r. o 17:07
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW