-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaDoły
miasto Kazimierz Dolny
wskazówki dojazdu
Z miasteczka do wąwozu można dojść piechotą (ok. pól godziny spaceru) lub dojechać melexem (odjazd z Rynku / róg ul. Lubelskiej).
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Wąwóz Korzeniowy Dół
Województwo: lubelskie, powiat: puławski, gmina: Kazimierz Dolny
Informacje podstawowe
Opis
Korzeniowy Dół - przepiękny, bajkowy wąwóz, najczęściej odwiedzany. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat powieści Tolkiena. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające. Dlatego Wąwóz Korzeniowy jest jednym z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów.

Korzeniowy Dół nie jest właściwie wąwozem, ale głębocznicą. Głębocznica formą przypomina wąwóz naturalny, ale jej powstanie zawdzięcza działalności człowieka, poprowadzeniu dróg po nachylonych zboczach dolin i stokach wierzchowin. To z kolei doprowadziło do koncentracji spływu wód opadowych i roztopowych, które porozcinały pokrywę lessową. Głębocznice charakteryzują się pionowymi ścianami pozbawionymi roślinności, ich dno wykorzystywane jest jako droga, są o wiele mniej głębokie niż wąwozy.

Ze stojącej obok tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że Wąwóz Korzeniowy (Korzeniowy Dół) należy do najczęściej odwiedzanych i najciekawszych wąwozów Kazimierza Dolnego. Sam wąwóz ma długość około 700 metrów i charakteryzuje się pionowymi ścianami pozbawionymi roślinności - prowadzi przez niego droga.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Google Maps Street View

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
4 Maja 2016r. o 16:09
piękny, to prawda.
ocena ogólna
15 Listopada 2015r. o 21:17
Przy wizycie w Kazimierzu Dolnym - polecam każdemu. Warto zrobić sobie dłuższy spacer. Widoki wspaniałe!
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW