-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaKasprusie 19
kod pocztowy 34-500
miasto Zakopane
telefon1 +48 18 2013 468
e-mail atmamuzeum@wp.pl
wwwwww.atma.z-ne.pl
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Willa Atma - Karol Szymanowski
Województwo: małopolskie, powiat: tatrzański, gmina: Zakopane
Informacje podstawowe
Opis
Karol Szymanowski (1882-1937) swoje pierwsze kompozycje napisał w wieku 18 lat. W latach 20-tych XX w. sięgnął po motywy z polskiej muzyki ludowej, dzięki którym powstały najsłynniejsze utwory, takie jak Pieśni Kurpiowskie, Harnasie. Gruźlica, na którą kompozytor chorował od dziecka, stała się powodem jego częstych przyjazdów do Zakopanego. Osiedlił się tu na stałe w 1930 roku i zamieszkał w Atmie. Szymanowski był zafascynowany muzyką góralską, brał żywy udział w życiu cyganerii artystycznej, akcjach społecznych, wydarzeniach kulturalnych. W Atmie powstało wiele utworów kompozytora, m. in. III akt Harnasiów, IV Symfonię Koncertującą, II Koncert Skrzypcowy, Pieśni Kurpiowskie, mazurki na fortepian.

W 1972 r. z inicjatywy dziennikarzy warszawskich Zdzisława Sierpińskiego i Jerzego Waldorffa "Atma" została wykupiona dzięki składkom społecznym. W 1974 r. została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które stworzyło tu biograficzne Muzeum Karola Szymanowskiego. Zostało ono otwarte 6 marca 1976 r. jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

W willi zrekonstruowano pracownię kompozytora: znajdują się w niej meble, pamiątki osobiste, listy, książki, obrazy, pianino. Przy Muzeum istnieje Towarzystwo Muzyczne im, Karola Szymanowskiego, organizowane są tu kameralne koncerty i wieczory muzyczne.
Czynne
wt-nd 10-16
Ceny biletów
  • ulgowy 6 PLN
  • normalny 3 PLN
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • angielski
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW