-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 42-200
miasto Częstochowa
wwwwww.geojura.pl
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Wyżyna Krakowska-Częstochowska
Województwo: śląskie, powiat: Częstochowa, gmina: Częstochowa
Informacje podstawowe
Opis
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - nazywana również Jurą Krakowsko-Częstochowską to wschodnia część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej o długości ok. 80 km, która rozciąga się od Krakowa po Częstochowę gdzie pas wzgórz wznosi się od 300-515 m n.p.m.
W dwóch rejonach Wyżyna wznosi się powyżej wysokości 500 m n.p.m. Najwyższe miejsce znajduje się na terenie Ogrodzieńca - Góra Zamkowa lub Góra Janowskiego (515,6 m n.p.m).

Zbudowana z wapieni górnojurajskich. Charakterystyczne są skały wapienne pocięte dolinami erozyjnymi, a także zjawiska krasowe m.in. jaskinie ze stalaktytami, stalagmitami oraz stalagnatami.

Rejon ujścia Warty na północny zachód od Częstochowy jest to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej jaskiń w Polsce. Obszar jury ma bardzo ciekawą przeszłość geologiczną. Był niejednokrotnie zalewany przez morze przez co powstało wiele warstw skał (dolomity, margle, wapienie).

Najdłuższa jest jaskinia Wierna ponad 1020 metrów, najgłębsza Studnisko 75,5 metra. Są one schroniskiem licznej populacji nietoperzy. Najliczniejsze skupiska jaskiń istnieją w rejonie Złotego Potoku, Olsztyna, Sokolich Gór a więc w odległości do 30 km od Częstochowy.

Dzięki korzystnej rzeźbie terenu tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej były dobrym miejscem do budowy warowni obronnych. Wybudowano tu wiele zamków, które tworzą tzw. "Szlak Orlich Gniazd". Jest tu dużo obiektów do zwiedzania. Znajdują się tu tereny wspinaczki skałkowej czy trasy dla quadów.

Ze względu na piękno krajobrazu Wyżyna należy do najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jura jest stolicą wspinaczkową Polski. Znajduje się tu wiele ścianek oficjalnie do tego przeznaczonych oznaczonych w skali od 1 do 6 co do stopnia trudności. Jedno z miejsc szczególnie upodobanych przez amatorów wspinaczki to Rzędkowice koło Zawiercia, gdzie jest cały kompleks ścianek wapiennych idealnie nadających się do uprawiania tego sportu o różnym stopniu trudności.

Dla plażowiczów też coś się znajdzie. Jest tutaj Jezioro Porajskie.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCyna_Krakowsko-Cz%C4%99stochowska
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp bezpłatny
  • wstęp częściowo płatny
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW