-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 42-253
miasto Złoty Potok
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Złoty Potok
Województwo: śląskie, powiat: częstochowski, gmina: Janów
Informacje podstawowe
Opis
Złoty Potok - niewielka wioska w dolinie rzeki Wiercicy na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej otoczona skałkami wapiennymi, jaskiniami i grotami oraz kompleksami leśnymi. Legenda o nazwie miejscowości mówi, że dawno temu przez te tereny przejeżdżała drużyna rycerska. Spragnieni rycerze jechali bez kropli wody już kilka dni a wokoło nie napotkali ani jednej rzeczki. Pod wieczór pewnego skwarnego dnia, wojak jadący na czele umęczonej gromady krzyknął z radości na widok rzeki: "O! Złoty Potok!". Na pamiątkę tego wydarzenia miejscowość, która położona była w okolicy życiodajnego źródła nazwana została Potokiem Złotym. Od 29 lipca do września 1857 roku w Złotym Potoku mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Do Potoka przybył wraz z żoną, Elżbietą z Branickich, i dziećmi. Spacerując po okolicznych lasach, nadał nazwy wielu ostańcom. Pobyt przerwała śmierć jego najmłodszej córki, Elżbiety. Obecnie w dworku, w którym mieszkał Krasiński, mieści się muzeum.
Oprócz wspomnianego Dworku, znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Można tu zaliczyć: Pałac Raczyńskich, zabytkowy kompleks parkowy, kościół Jana Chrzciciela, rezerwat Parkowe wraz z źródłami rzeki Wiercicy i malowniczymi ostańcami. Organizowane są tu liczne imprezy plenerowe takie jak: dni gminy Janów (czerwiec), Jurajskie Lato Filmowe (lipiec), Święto Pstrąga (sierpień), Jurajska Jesień Poetycka ( wrzesień) oraz szereg imprez sportowych letnich i zimowych. Na miejscu znaleźć można wiele gospodarstw agroturystycznych o których standardzie nic niestety nie mogę powiedzieć bo ich nie znam. Jest tu kilka sklepów spożywczych, barów a w pstrągarni można zakupić świeże ryby - nie tylko pstrągi.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Października 2010r. o 19:21
Piękne są również najbliższe okolice Złotego Potoku: Źródła Zygmunta, Źródła Elżbiety, Diabelskie Mosty oraz Ostrężnik. A wszystko to zaledwie w promieniu kilku kilometrów od zespołu parkowo-pałacowego w Złotym Potoku. A szczególnie polecam te okolice jesienią.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW