-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaMościckiego 3
kod pocztowy 44-273
miasto Rybnik
telefon1 +48 32 4331 072
wwwhttp://www.rybnik.pl/ignacy/index2.html
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Województwo: śląskie, powiat: Rybnik, gmina: Rybnik
Informacje podstawowe
Opis
Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" znajduje się w Rybniku w dzielnicy Niewiadom przy ul. Ignacego Mościckiego i została udostępniona do zwiedzania od 1999 roku. Główną atrakcją skansenu są 2 maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku, działa przy szybie Kościuszko. Dodatkowo w budynku administracyjnym znajduje się wystawa poświęcona górnictwu. Umożliwia oglądanie eksponatów związanych z historią i kulturą górnictwa. W 2004 kopalnia została uznana najlepszym produktem turystycznym roku w całym województwie śląskim. Od 19 października 2006 zabytkowa kopalnia "Ignacy" znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki.

Historia kopalni:

Pod koniec XVIII w. minister pruski hrabia Hoym zlecił poszukiwanie złóż węgla kamiennego na obszarze Babiej Góry (dzisiaj tereny Biertułtów, Niewiadomia i Niedobczyc). Poszukiwania powiodły się i w 1792 r. powstała kopalnia, którą nazwano Hoym. W 1936 r. na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego nazwano ją Ignacy. I tak przetrwała (nawet przez okres okupacji) do 1967 r. W tym czasie kopalnia przestała istnieć jako samodzielny zakład i została wcielona do kopalni Rydułtowy i odtąd nosi nazwę Rydułtowy Ruch II.
Czynne
Kopalnię można zwiedzać we wtorki i czwartki, po wcześniejszym telefonicznym lub osobistym ustaleniu terminu w biurze Stowarzyszenia, które mieści się w budynku tuż obok kopalni. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10. do 15., tel. 43 31 072.
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
Bilety
  • wstęp częściowo płatny
Mówimy w języku
  • niemiecki
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW