-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Morsko
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek "Bąkowiec" w Morsku
Województwo: śląskie, powiat: zawierciański, gmina: Włodowice
Informacje podstawowe
Opis
Nie wiadomo dokładnie, kto i kiedy zbudował rycerski zamek w Morsku. Wiadomo tylko, że powstał on w XIV wieku, być może na polecenie Kazimierza Wielkiego, być może na polecenie księcia opolskiego Władysława, który otrzymał te ziemie w lenno. Są też tacy, którzy datują warownię dopiero na wiek XVI.
W źródłach jako pierwszy właściciel zamku wymieniany jest rycerz Mikołaj Strzała, nie wiadomo jednak, od kogo i w jakich okolicznościach otrzymał on ową warownię.
Stosunkowo nieduże założenie zamkowe posiadało doskonałe warunki obronne. Wzniesione zostało na planie wydłużonego wieloboku. Obiekt składał się z zamku górnego, położonego na ostańcu skalnym oraz zamku dolnego otoczonego wałem ziemnym i suchą fosą. O samej warowni wiadomo tylko tyle, że znajdowało się w niej kilka pomieszczeń.
Warownia ta nie odegrała większej roli w historii i podobnie jak większość strażnic, została zniszczona w czasie „potopu” szwedzkiego.

Od strony zachodniej w latach 1929-1933 architekt z Krakowa, Witold Czeczott, wykorzystując część kamieni zamkowych, wzniósł parterowy budynek mieszkalny. Obecnie jest on niezamieszkany. Po II wojnie światowej przy twierdzy powstał ośrodek wypoczynkowy Zabrzańskich Zakładów Naprawczych Przemysłu Węglowego, obecnie Ośrodek Wypoczynkowo – Szkoleniowy „Morsko” z dwoma basenami i oświetlonym stokiem narciarskim.

Z okolicami Morska wiąże się wiele legend i przypowieści. Według niektórych podań była tu siedziba rozbójników, którzy jednemu z okolicznych rycerzy uprowadzili ukochaną, za co sprowadzili na zamek niszczycielski szturm. Opowiadano też, że warownię tą wybudował bogacz, by ukryć w niej skarby. Nie nacieszył się jednak nimi, gdyż pojechał na wojnę, gdzie poległ, zostawiając zamek opuszczony na zawsze. Niektóre legendy głoszą, że pan Morska był strasznym skąpcem i złym człowiekiem, zaś teraz jego duch nocami krąży po zamkowych ruinach jako smętna zjawa.
Charakterystyka obiektu
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW