-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Siewierz
 

Zdjęcia obiektu


więcej
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Biskupów Krakowskich
Województwo: śląskie, powiat: będziński, gmina: Siewierz
Informacje podstawowe
Opis
Pierwszy gród obronny w Siewierzu istniał już w XII wieku. Przypuszczalnie już wówczas był on siedzibą kasztelani. W połowie XIII stulecia gród przeniesiony został w nowe miejsce, chronione przez rozległe bagna. W XIV wieku książę cieszyński Kazimierz wzniósł w tym miejscu zamek, który był w całości wykonany z drewna. Do połowy XV stulecia warownia ta pozostawała własnością książąt śląskich. W 1443 roku, z powodów finansowych, książę Władysław sprzedał siewierski zamek wraz z całą ziemią siewierską biskupowi Krakowskiemu Zygmuntowi Oleśnickiemu. Mniej więcej w tym właśnie okresie powstały pierwsze murowane fragmenty zamku, które stopniowo zastępowały drewnianą konstrukcję. Powstanie pierwszych murowanych budynków przypisuje się działalności biskupa Jana Konarskiego. Zamek w tym okresie pełni funkcję letniej rezydencji biskupów krakowskich, siewierska ziemia natomiast stanowi częściowo autonomiczną jednostkę terytorialną na prawach księstwa. Posiada więc własne finanse, a przede wszystkim własne prawo, które do dziś znane jest z niezwykłej surowości. W latach 80-tych biskupi krakowscy zaczynają tez używać tytułu książąt siewierskich.

W ciągu XV i XVI stulecia siewierska warownia została w znacznym stopniu rozbudowana, do czego przyczynili się rezydujący tu biskupi m.in. Jan Konarski, Piotr Tomicki i Franciszek Krasiński.
Podczas potopu szwedzkiego w siewierskim zamku znalazły schronienie wojska hetmana Stefana Czarneckiego – był to dla Szwedów doskonały pretekst do zajęcia neutralnego do tej pory księstwa siewierskiego. Ucierpiał na tym zamek, który został w znacznym stopniu zniszczony. Warownia została jednak odbudowana przez biskupa Jana Małachowskiego w latach 1681-89. Obiekt jednak utracił przez to swój obronny charakter, a stał się bardziej reprezentacyjną rezydencją. Początek XVIII stulecia to jednocześnie początek upadku zamku siewierskiego. W 1790 roku księstwo siewierskie przestało istnieć. W 1800 roku ostatni władca owego księstwa, biskup Feliks Paweł Turski porzucił zrujnowaną budowlę. Od tej pory nikt tu już nie mieszkał. W okresie wojen napoleońskich wykorzystywano co prawda warownię do celów wojskowych, jednak ostatecznie opuszczono ją w początkach XIX wieku. Była ona już wówczas w fatalnym stanie. Dopiero w połowie XX wieku ruiny zabezpieczono, a obecnie trwają próby częściowej rekonstrukcji zamku. Udało się już m.in. wybudować platformę widokową wraz ze schodami w wieży bramnej zamku i zrekonstruować most zwodzony (jest to drugi po Malborku działający most zwodzony w Polsce). Wybrukowany został zamkowy dziedziniec.
Charakterystyka obiektu
  • parking
Bilety
  • wstęp częściowo płatny
Mówimy w języku
  • inny
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW