-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaPlac Zamkowy 1
kod pocztowy 11-100
miasto Lidzbark Warmiński
telefon1 +48 89 7672 111
e-mail zamek@muzeum.olsztyn.pl
wwwwww.muzeum.olsztyn.pl
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Biskupów Warmińskich
Województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: lidzbarski, gmina: Lidzbark Warmiński
Informacje podstawowe
Opis
Najstarszy zabytek z Lidzbarka Warmińskiego. Zbudowano go w latach 1350-1401. Zamek stoi na półwyspie który otacza Łyna. Zamieszkiwali go Biskupi Warmińscy.
Zamek i przedzamcza powstały w latach 1350-1401 na miejscu niewielkiego pruskiego grodu, zwanego Lecbarg. Otoczony był naturalną obroną , utworzoną przez ramiona Łyny i Symsary, posiadał jeszcze wysokie mury obronne. Wybudowano go na potrzeby biskupów warmińskich, jeszcze w ramach państwa Zakonu Krzyżackiego , którzy mieli od 1243 r sprawować władzę świecka i duchowna nad Warmią. Wjazd odbywał się przez Łynę, po tzw. Bramie Młyńskiej od strony młyna .Od strony południowej było przedzamcze .W narożniku północno-wschodnim znajduje się wieża wysoka, na 3 pozostałych narożach- dobudowane po pożarze w 1442 r wieżyczki na konsolach. Krużganek zamku ze swoimi łukami i kolumnami przypomina Wawel. W zamku są piwnice- udostępnione do zwiedzania, było tu więzienie i magazyny żywności, a także w południowej części zbrojownia i szkoła dla chłopców pruskich. W zamku znajduje się przepiękna kaplica, w stylu rokoko, bogato zdobiona, z przepięknym gwiaździstym sklepieniem i organami, czynnymi, obecnie po remoncie.
Wielki refektarz, zwany sala sądową , ze swoim pięknym sklepieniem, i średniowiecznymi malowidłami stanowi niepowtarzalny widok. Znajduje się tu wystawa gotyckiej rzeźby. Na zwiedzających czeka wystawa broni białej , o historii zamku, ekspozycja rzeźby , malarstwa, mebli i sprzętów.
Gdy na mocy II pokoju toruńskiego przyłączono Warmię do Polski , to aż do roku 1795- czyli do III rozbioru urzędowali tu i przebywali znakomici przedstawiciele polskiej kultury- Ignacy Krasicki- ostatni biskup warmiński, Łukasz Watzenrode,Jan Dantyszek, Marcin Kromer, Stanisław Hozjusz, Mikołaj Kopernik, Andrzej Chryzosom Załuski,Jan Stefan Wyżga . Powstał tu ośrodek kulturalny, bogato wyposażona biblioteka, bogate zbiory malarstwa .W 1589-1599 biskup Andrzej Batory dobudował do północnego skrzydła pałac- "pokoje kardynalskie " rozebrane w 1767 r.W latach 1666-1673 dobudował pałac barokowy wg projektu włoskiego architekta Issidore Affaiti. Ostatni biskup- Ignacy Krasicki, patriota, mecenas kultury opuścił biskupstwo po II zaborze w 1793 r. Miejsce piękne i malowniczo położone.
Czynne
Czynne codziennie oprócz poniedziałków
od 1 września do 19 maja od 9.00 do 16.00
od 20 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 17.00
Ceny biletów
 • rodzinny 18 PLN
 • ulgowy 6 PLN
 • normalny 8 PLN
Charakterystyka obiektu
 • bar / restauracja
 • możliwość wynajęcia przewodnika
 • parking
 • sklepik z pamiątkami
Bilety
 • wstęp płatny
Mówimy w języku
 • angielski
 • niemiecki
 • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
23 Maja 2016r. o 14:20
Miejsce piękne, malownicze i niesamowite. Warto zobaczyć zamkowe komnaty, wystawy , zatrzymać się na dziedzińcu. Dla chętnych obok hotel Krasicki, ze spa ,gondole .Możliwość zorganizowania ślubu czy innej uroczystości w kaplicy zamkowej , pięknie odnowionej , z czynnymi organami.Miejsce, które warto zobaczyć i odwiedzić.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW