-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 42-320
miasto Bobolice
e-mail sekretariat@zamekbobolice.pl
wwwwww.zamekbobolice.pl
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Bobolice
Województwo: śląskie, powiat: myszkowski, gmina: Niegowa
Informacje podstawowe
Opis
Królewski Zamek Bobolice został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego broniącego zachodniej granicy państwa od strony Śląska, nazywanego „Orlimi Gniazdami”.

W roku 1370, ówczesny król polski Ludwik Węgierski nadał Zamek swojemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi. Ten, 9 lat później przekazał go swemu dworzaninowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas, który Zamek Bobolice przekształcił w zbójecką twierdzę. Rozbójniczy proceder ukrócił król Władysław Jagiełło, który w 1391 roku włączył Zamek z powrotem do dóbr królewskich.

Wielokrotnie zmieniali się właściciele Zamku. W końcu XIV i w XV w. Zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. Zamek po raz pierwszy oblegano. Uległ on wówczas poważniejszym uszkodzeniom, został jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego.

W czasie „potopu szwedzkiego”, w 1657 roku, Szwedzi pod dowództwem generała Müllera mocno zniszczyli Zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. Zamek zaczął popadać w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską - zatrzymał się na Zamku Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie. Towarzyszył mu zapewne wtedy Hrehory Lasecki, który za wierność Rzeczypospolitej został uwięziony przez Moskwę – o czem konstytucja z 1677 roku - i za którym wstawiał się sam król Jan III.

W XVII w. Zamek był tylko częściowo zamieszkały. Spis inwentarza Zamku z 1700 roku ukazuje jego dość kiepski stan. Pomimo prób ratowania Zamku popadał on w coraz większą ruinę. W XIX w. w podziemiach Zamku znaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarbów dopełnili reszty zniszczenia. Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości skarbu i główna jego część leży w tunelu łączącym Zamek Bobolice z Zamkiem Mirów. Po drugiej wojnie światowej mury Zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Pod koniec wieku XX, rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Trwające ponad 12 lat prace rekonstrukcyjne dobiegły końca w roku 2011, a zamek powrócił do stanu swojej dawnej świetności.

Zamek został udostępniony turystom. Obecnie w jego murach powstaje muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego. Obok zamku powstaje karczma, w której dostępne będą także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz zlokalizowany jest natomiast "Popas rycerski" - miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.

Zamek Bobolicki nawiedza "Biała Dama" która ukazuje się nocami na kamiennym Balkonie zwanym "Jaskółczym Gniazdem". Owa postać to prawdopodobnie bratanica jednego z przedstawicieli rodziny Krezów, który według piętnastowiecznych kronik, porwał i przetrzymywał w bobolickim zamku nieszczęsną białogłowę. Z bobolicką warownią wiąże się też podanie o "Bladej Kobiecie". Jest to duch osiemnastoletniej dziewczyny którą wydano za sześćdziesięcioletniego, zmęczonego już życiem człowieka. Po pięciu latach małżeństwa stary hrabia zmarł, pozostawiając młodą żonę z trójką małych dzieci. W testamencie cały majątek zapisał dzieciom, a gdyby te zmarły - żonie. Nieszczęsnym trafem dwójka starszych dzieci podzieliła los ojca. Kobieta ciężko przeżyła ten fakt, całą swą matczyną miłość przelała na najmłodsze dziecko, którym opiekowała się nader troskliwie. Niestety Rodzina męża oskarżyła ją o celowe spowodowanie śmierci dzieci w celu zagrabienia majątku ich nieżyjącego ojca i odebrali jej umiłowanego jedynaka. Cierpkie i straszne była życie samotnej kobiety w pustym zamku. Chodziła po obszernych komnatach i patrzyła w dal z zamkowych okien, próbując odgadnąć gdzie został ukryty jej mały synek. Posiadła dar jasnowidzenia w którym to widziała swoje dziecko przy nauce, zabawie czy w chorobie. Pewnego razu zobaczyła jak jej syn nie dopilnowany przez niedbałego lokaja utonął w głębokim stawie. Takiego ciosu nie wytrzymało rozżalone matczyne serce które pękło z bólu. Od tego czasu Blada Kobieta pokazuje się w ruinach zamkowych. Widmo występuje w postaci niewiasty młodej i pięknej, lecz bladej i biało ubranej, która i po tragicznej śmierci nie może zaznać spokoju.

Więcej informacji na temat Zamku Bobolice można znaleźć także na portalu facebook - www.facebook.com/ZamekBobolice
Czynne
Wstęp na Zamek w weekendy w sezonie zimowym od godz. 10. do 16.
Ceny biletów
  • ulgowy 5 PLN
  • normalny 10 PLN
Bilety
  • wstęp płatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Listopada 2010r. o 20:24
Fajnie odrestaurowany zameczek.
ocena ogólna
13 Września 2010r. o 15:41
Nie mogłoby nie być takiego Zamku jak Bobolice!!!
ocena ogólna
13 Września 2010r. o 10:12
Bardzo się cieszę, że opis Zamku Bobolice już tu jest, ja w takim razie dodam jedynie parę zdjęć :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW