-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 59-820
miasto Sucha
telefon1 +48 75 7211 185
e-mail zamekczocha@hotelewam.pl
wwwwww.zamek-czocha.pl
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Czocha
Województwo: dolnośląskie, powiat: , gmina:
Informacje podstawowe
Opis
Piękny zamek książęcy znajdujący się nad Jeziorem Leśniańskim swoje powstanie zawdzięcza najprawdopodobniej książętom świdnicko - jaworskim, którzy umacniali zdobyte tereny górnych Łużyc. Powstanie zamku datuje się na 1329 rok, choć w popularnej literaturze mówi się jeszcze o warowni jaką król czeski Wacław I wybudował w tym miejscu już w XIII wieku.
Zamek był wielokrotnie przebudowywany w różnych stylach, m.in. w XVI wieku kiedy dodano fortyfikacje zewnętrzne z bastejami a całość wykończona była w renesansowym stylu. W drugiej połowie XVII wieku zarządzono kolejną przebudowę zamczyska, który w 1793 został strawiony przez pożar.
Zamek odbudowano, elewacje budynku mieszkalnego pokryto łupkiem, a kiedy ostatni z rodu Uechtritzów - Otto - zmarł, zamek został wystawiony na sprzedaż.
W 1910 roku zamek kupił drezdeński bankier Ernest F. von Gütschow, który przebudował zamek w stylu gotycko - renesansowym. Projektantem nowego założenia był Bodo Ebhardt - autor odbudowy zamku w Grodźcu.
II wojnę światową zamek przetrwał nienaruszony, lecz najgorsze dla niego lata przyszły zaraz po wojnie, kiedy rozkradziono całe wyposażenie wnętrz.

W 1952 roku władze urządziły w zamku Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy, a cały teren był niedostępny dla cywilów. Dzisiaj znajduje się tutaj luksusowy hotel, a oferta noclegowa to m.in. Komnata Cesarska i pokój Ernesta Guetschowa. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, można zwiedzić jego wnętrza z przewodnikiem, jak również pooglądać okolicę z zamkowej wieży.

Wejście do zamku wiedzie nad głęboką suchą fosą, w której kiedyś przetrzymywano dzikie zwierzęta. Cyklicznie co roku odbywa się w niej turniej walk rycerskich.

Obecnie zamek pełni funkcję hotelowo-muzealną. Organizowane są tu bale, studniówki, wesela. Zachowało się kilka rzeczy z pierwotnego wyposażenia, m.in. boazerie, kominki i XIX-wieczna łazienka z oryginalną wanną, uznawana za najstarszą w Polsce. Atrakcją zamku jest baldachimowe łoże, w którym niegdyś sypiał Ernst Cutschow. Warto wiedzieć, że jest to łoże z zapadnią. Kiedy pan nie był zadowolony
ze swej kochanki, pociągał za sznur i kobieta wpadała do lochu. Na dziedzińcu znajduje się tzw. studnia niewiernych żon, w której skończyły swój żywot przynajmniej trzy zdradliwe niewiasty. Przy zamku znajduje się też izba tortur. Można tu zapoznać się z narzędziami i technikami tortur stosowanymi w Europie, także na Śląsku, Na zamku Czocha kręcono sceny do kilku filmów, m.in. do komedii polskiej "Gdzie
jest generał?".
Charakterystyka obiektu
  • bar / restauracja
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • angielski
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.83
4 Marca 2013r. o 17:27
super zdjęcia,fajny artykuł
ocena ogólna
3 Marca 2013r. o 20:55
Bardzo ładny. Bardzo fajne fotki użytkownika Drozdzu5 .
ocena ogólna
3 Marca 2013r. o 18:36
Piękne muszę się tam kiedyś wybrać
ocena ogólna
1 Kwietnia 2012r. o 21:26
ocena ogólna
4 Października 2010r. o 01:25
Zamek Czocha jest naprawdę ciekawie prezentującym się obiektem. Oprócz wspomnianego w artykule filmu "Gdzie jest generał?" kręcono tam także "Dwa światy" (młodzieżowy serial polsko-australijski) oraz "Wiedźmina". Ja szczególnie zapamiętałem te scenerie z serialu "Dwa światy", gdyż był to jeden z częściej pokazywanych tam obiektów.
ocena ogólna
14 Września 2010r. o 12:15
no to chyba jednak Czocha bije na głowę Rajsko, a jaka tam historia okradania zamku po wojnie! czad!
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW