-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Niedzica
telefon1 +48 18 2629 489
telefon2 +48 18 2629 480
wwwhttps://www.facebook.com/pages/Zamek-DUNAJEC-w-Niedzicy/303618872985263
wskazówki dojazdu
Południowa część woj. małopolskiego. 13 km na południowy zachód od Krościenka, 30 km na południowy wschód od Nowego Targu. Zobacz na mapie. Pociągiem najbliżej można dojechać do Nowego Targu lub Nowego Sącza. Dalej prywatnymi busami lub PKS-em, jest ich dużo z Krościenka, Szczawnicy i innych okolicznych miejscowości turystycznych. Droga jest bardzo dobrze oznaczona.
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Dunajec
Województwo: małopolskie, powiat: nowotarski, gmina: Łapsze Niżne
Informacje podstawowe
Opis
Niedzicki zamek, postawiony w I poł. XIV w. na wysokiej skale ponad doliną Dunajca, na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, był węgierską strażnicą na polsko-węgierskiej granicy. Na przestrzeni wieków zamek w Niedzicy kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Należał do królewskiej węgierskiej rodziny Zapolyich, potem Łaskich i Horvathów, a do zakończenia II wojny światowej był w posiadaniu rodziny Salamonów. Obecnie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Dzięki licznym rozbudowom dzisiejsza rezydencja składa się z trzech poziomów. Najwyższy i zarazem najstarszy jest tzw. zamek górny, wzniesiony w stylu gotyckim. Najmłodszy jest zamek średni wzniesiony przez Jerzego Horvatha w stylu renesansowym. W pomieszczeniach zamkowych, użytkowanych jeszcze przez właścicieli do 1945 r., znajduje się dziś muzeum wnętrz i historii Spisza.
Przed wejściem na zamek na turystów czeka ciekawostka - znak ostrzegający przed duchami. Zamek jest bowiem siedzibą najbardziej fascynującego polskiego ducha, pochodzącej z plemienia Inków księżniczki Uminy, którą zamordowano przed drzwiami zamkowej kaplicy. Jej śmierć związana jest z klątwą ciążącą na zakopanym podobno na zamku skarbie z Ameryki Południowej. W latach 40-tych XX w. w rezydencji odnaleziono dokument inkaski - pismo węzełkowe, tzw. kipu.
Zwiedzanie wnętrza zamku trwa niecałe 30 min.
Czynne
W sezonie od 9.00 do 18.30. Poza sezonem w poniedziałek oraz święta nieczynne i wejście tylko do 15.30.
Ceny biletów
  • ulgowy 9 PLN
  • normalny 12 PLN
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
  • parking
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.29
12 Marca 2018r. o 13:55
Super zamek
ocena ogólna
18 Marca 2012r. o 21:08
Super zamek. Warto zwiedzić. A dla nieco sterszych warto wspomnieć, że kręcono tam film "Wakacje z duchami".
ocena ogólna
7 Czerwca 2011r. o 22:19
Zanim powstał tam zbiornik były super stawy. Niby mały stawik a co nie pojechałam tam na ryby to łowiłam same szczupaki. Nawet nie wiem skąd się tam brały takie sztuki. To miało swój urok. Ale teraz jest jeszcze ładniej :). A zamek jest bajeczny. Zachęcam do zwiedzania :)
ocena ogólna
7 Czerwca 2011r. o 16:40
Pamiętam,jak kilkanaście lat temu były tylko projekty zbiornika czorsztyńskiego,do Czorsztyna chodziło się dołem,piechotą,potem pamiętam wyludnione ,puste domy na stoku,teraz jest tu piekny zbiornik.Jest tu bardzo uroczo,naprawdę warto tu wpaść.
ocena ogólna
7 Października 2010r. o 23:27
Zgadzam się z przedmówczynią-piękne miejsce:) Byłam już tam trzy razy (ostatnim razem we wrześniu tego roku) i na pewno jeszcze odwiedzę ten zamek. W pogodne dni z zapory rozciąga się śliczny widok na zamek w Niedzicy, ale także na ten w Czorsztynie, zaś z drugiej strony można dostrzec Tatry (polecam skorzystanie z lunety-płatna 2 zł).
ocena ogólna
2 Października 2010r. o 22:41
Fotografie dodane przez iwcia9371 wzbogaciły kolekcję zdjęć Zamku Dunajec. Super!
ocena ogólna
30 Września 2010r. o 09:19
Zamek jest przepiękny! :D Zapraszam! :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW