-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Czerniawa-Zdrój
telefon1 +420 482 312 130
e-mail frydlant@liberec.npu.cz
wwwwww.zamek-frydlant.cz
wskazówki dojazdu
Miasto na północy Czech w kraju libereckim, 11 km od granicy z Polską. Zamek położony jest w pobliżu przejścia granicznego z Czechami - Czerniawa-Zdrój - Nowe Mesto.
 

Zdjęcia obiektu

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Frydlant - Czechy
Województwo: dolnośląskie, powiat: lubański, gmina: Świeradów-Zdrój
Informacje podstawowe
Opis
W Czechach niedaleko polskie granicy u stóp Gór Izerskich i rzeki Smeda znajduje się niewielkie miasteczko Frydlant. To właśnie tu na powulkanicznym stożku znajduje się monumentalny, średniowieczny zamek o tej samej nazwie. Jego pierwszymi właścicielami był ród Ronoviców. Pierwsza wzmianka dotycząca zamku pochodzi z roku 1278.
Ówczesny król Ottokar II widząc zagrożenie w rodzinie Ronoviców sprzedał okoliczne dobra wraz z zamkiem Rulkowi z Biberstejna. Pozostawał on we władaniu tej rodziny przez kolejne 300 lat.
Zamek Frydlant położony jest na wysokim wzgórzu i podobnie jak inne zamki wysoczyznowe strzegł przebiegających w pobliżu szlaków handlowych.
Podczas najazdów husyckich zamek w żaden sposób nie ucierpiał ( w przeciwieństwie do miejscowości), nie został też zdobyty. Zawładnęli nim dopiero Szwedzi podczas wojny 30-letniej.

Warownia na przestrzeni lat zmieniała swój wygląd i charakter. Gdy właścicielami zamku zostali Melchior i Katarzyna Redern przemienił się on w okazałą rezydencję. Zatrudniony przez nich włoski architekt Marco Spazzio di Lancio przystosował obiekt do renesansowych wymogów.
Na dziedzińcu wewnętrznym wybudowano renesansowy pałac a jego elewacje ozdobiono modnymi wówczas sgraffitami.
Od 1759 r. aż do zakończenia II wojny światowej zamek był w posiadaniu rodu Clam-Gallasów. To właśnie oni po raz kolejny rozbudowali zamek, który miał przede wszystkim służyć wygodzie jego właścicieli.
W 1801 r. zamek został udostępniony zwiedzającym. W latach 60-tych XIX w. cześć zamku zaadaptowano na muzeum a komnaty zapełniły się ciekawymi i drogocennymi eksponatami.

W 1945 r. zamek Frydlant , będąc dziedzictwem kultury czeskiej, stał się własnością państwa. Od 1995 r. z wielka pieczołowitością prowadzone są na zamku prace renowacyjne i konserwatorskie.
Czynne
Kwiecień: wt-ni 9.00-15.30
Maj-czerwiec: wt-ni 9.00-16.00
Lipie-sierpień: wt-ni 9.00-16.30
Wrzesień: wt-ni 9.00-16.00
Październik: wt-ni 9.00-15.30

Wykład w obcym języku: język angielski, język niemiecki, język polski - płacimy dodatkowo 190,00 CZK

Za zwiedzanie arsenału płacimy dodatkowo 30,00 CZK

Ekspozycja muzeum zamkowego poświęcona jest wojnie trzydziestoletniej i osobie Albrechta z Valdštejna.

Nowo otwarta ekspozycja Arsenał przedstawia ponad 1000 szt. broni myśliwskich i wojskowych.

1 trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec zamkowy z sgraffitowymi dekoracjami oraz wnętrza zamkowe (sala rycerska, uniformy służby zamkowej, kolekcja broni, kancelaria zwierzchnictwa, unikatowa kolekcja fajek i inne), kaplica zamkowa św. Anny oraz wnętrza (pokoje hrabianki, łazienka, pokój dziecinny, pokoje hrabiego, salon reprezentacyjny, salon jadalny, kuchnia) – zwiedzanie z przewodnikiem, czas zwiedzania 90-120 minut

2 trasę zwiedzania tworzy bogata kolekcja broni historycznej, instalowana w sposób typowy dla XIX wieku (pierwotne witryny i stojaki) – zwiedzanie z przewodnikiem, czas zwiedzania 60 minut.
Ceny biletów
  • rodzinny 390 CZK PLN
  • ulgowy 80 CZK PLN
  • normalny 130 CZK PLN
  • inny 80-90 CZK PLN
Charakterystyka obiektu
  • możliwość wynajęcia przewodnika
Bilety
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • angielski
  • czeski
  • niemiecki
  • polski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW