-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 59-516
miasto Grodziec
telefon1 +48 76 8774 452
e-mail grodziec@grodziec.com
wwwwww.grodziec.com
wskazówki dojazdu
Zakład Usług Turystycznych "Zamek Grodziec" Grodziec, 59-516 Zagrodno woj. dolnośląskie
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Grodziec
Województwo: dolnośląskie, powiat: złotoryjski, gmina: Zagrodno
Informacje podstawowe
Opis
Kiedy dokładnie powstał zamek nie wiadomo. W tej kwestii jest więcej znaków zapytania niż potwierdzonych informacji. I na pewno więcej legend. Jedna z nich głosi, jakoby budowniczym zamku był sam Bolesław Krzywousty.

Zanim jednak na powulkanicznym stożku u podnóża Karkonoszy na wysokości 389 m n.p.m. powstał zamek, istniał tam gród a przed grodem słowiańska osada. Pierwsza wzmianka o Grodźcu pochodzi z roku 1155, z bulli protekcyjnej papieża Hadriana IV i mówi o istnieniu w tym miejscu kasztelani.

Grodziec w swoich murach gościł wielu znamienitych gości a wśród nich piastowskich synów jak choćby Bolesława Wysokiego, Henryka Brodatego, Bolka I Surowego, Henryka Pobożnego oraz ostatniego spośród Piastowiczów Jerzego Wilhelma. W czasach największej świetności na zamku organizowano wystawne uczty i turnieje których sława wykraczała daleko poza Śląsk. Przez setki lat zamek był na przemian niszczony i odbudowany. Przez setki lat był również nie do zdobycia. Kres dobrej passy nastał w 1633 r. kiedy to rezydencja padła łupem szwedzkich wojsk pod dowództwem Albrechta Wallensteina (jak mówią legendy na skutek zdrady dziewki imieniem Meta). Po wysadzeniu zamkowych obwarowań Grodziec przeistoczył się niemal w trwałą ruinę. Jednak dzięki staraniom niemieckiego architekta, Bodo Ebharda na powrót zachwycał i zachwyca zwiedzających.

W roku 1708 całą miejscowość Grodziec kupił nowy właściciel, który zamiast remontować zamek, wolał zbudować on u stóp wzgórza nowy pałac. Dopiero kolejny właściciel Grodźca – Dirksen (od 1899) zainteresował się zamkiem i od 1906 roku nakazał on gruntowną rekonstrukcję. Naprawiono i podniesiono do góry mury obronne, wzniesiono niemal od podstaw wieże północno-wschodnią i bramną (dodając jej wczesnorenesansową attykę i nowy most). Odnowiono i zrekonstruowano także część mieszkalną.

Po II wojnie światowej zamek ulegał dewastacji. Dopiero w 1959 roku przystąpiono do prac zabezpieczających dach oraz mury. Obecnie w wykończonej części znajduje się schronisko turystyczne a na dziedzińcu dobywają się Turnieje Rycerskie o Srebrny Pierścień Kasztelana.

Nazwa Grodziec odnosi się do miejscowości w której znajduje się zamek, do góry na szczycie której znajduje się rezydencja oraz do samego obiektu.

Na zamku odbywają się wszelkiej maści imprezy kulturalne, biesiady, wesela i przyjęcia okolicznościowe.

Ilość miejsc noclegowych: 30 w tym:
* pokój 2-osobowy - 3
* pokój 4-osobowy - 1
* pokój wieloosobowy (10-12 osób) - 2
* sale zamkowe - 4

Cennik noclegów - Nocleg od kwietnia do października:
* 40,00 zł od osoby za pokój 2-osobowy (bez wyżywienia)
* 40,00 zł od osoby za pokój 4-osobowy (bez wyżywienia)
* 25,00 zł od osoby za pokój wieloosobowy (10-12 os.) (bez wyżywienia)

DODATKOWA ATRAKCJA - WYSTAWA NARZĘDZI TORTUR
* bilet normalny: 6,00 zł
* bilet ulgowy: 4,00 zł

Literatura dotycząca Grodźca:
*Eysymontt R., Zamek w Grodźcu – architektura „rezydencji turniejowe” przełomu epoki gotyku i renesansu [w:] Kultura średniowiecznego Śląska i Czech. Zamek, pod redakcją K. Wachowskiego, Wrocław 1996.
*Olczak M., Grodziec. Zamek, kościół, pałac, Warszawa 2002.
*Perzyński M., Górskie warownie Piastów śląskich, Wrocław 2006.
*Przyłęcki M., Zamek w Grodźcu, Wrocław 1986.
*Wiąckowie U. i A., Opowieści o Grodźcu, Legnica 1985.
*Czechowicz B., Książęcy mecenat artystyczny na Śląsku u schyłku średniowiecza, Warszawa 2005.
*Kwaśniewski K., Podania dolnośląskie, Wrocław 1991.
*Pamiętnik Hansa Schweinichena do dziejów Szląska i Polski 1552-1602, przekład skrócony Hier. Feldmanowskiego, Drezno 1870.
Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku pochodzą z 1159 roku. Był to gród obronny Bobrzan. W 1175 roku Grodziec wraz z zamkiem był własnością księcia Bolesława I Wysokiego. Kolejnym właścicielem zamku był książę świdnicko-jaworski Bolko I, który rozbudował swoją siedzibę w latach 1296-1301. Następnymi właścicielami byli: książę Bolesław III Rozrzutny, rycerz Budziwój z Niedźwiedzic i Chojnowa, książę legnicki Fryderyk I i książę legnicki Fryderyk II. Wówczas zamek został ponownie rozbudowany, a kamień był głównym materiałem zastosowanym w rozbudowę. Budowla została wówczas wzniesiona na planie sześciokąta z basztami w narożnikach i czteroboczną wieżą. Na początku XVI wieku po północno-zachodniej stronie założenia powstał nowy budynek, tzw. palatium. W okresie wojen husyckich budowla została zdobyta i splądrowana przez oddziały husytów. W czasie, gdy właścicielem był Fryderyk I, zamek stał się dość potężną warownią murowaną na wzór zamku legnickiego[3]. Od 1522 roku do 1524 roku miała miejsce kolejna rozbudowa zamku w stylu renesansowym, gdzie po stronie północnej i południowej wzniesiono kolejne dwie baszty. Pracami wówczas kierował Wendelin Rosskopf ze Zgorzelca. W II połowie XVI wieku dzierżawcą Grodźca był Leonard von Skopp, a następnie swoją siedzibę miał tutaj Henryk XI[4].

W czasach wojny 30-letniej, we wrześniu 1633 roku, spora część zamku została zniszczona przez pożar, w kolejnych latach stając się coraz większą ruiną. W latach 1633-1672 przeprowadzono częściowy remont. W 1675 roku zamek staje się własnością cesarza Leopolda I, a ten 5 lat później oddaje go w zastaw hrabiemu Walterowi von Gallas. Kolejnym właścicielem został w 1700 roku baron Hans von Frankenberg, a w 1749 roku feldmarszałek hrabia Fryderyk Leopold von Gessler. Od 1800 roku właścicielem zamku był hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa. Za jego czasów w zamku podjęto prace remontowe. Odbudowano m.in. część palatium, niektóre sale zapełniono pamiątkami i udostępniono turystom do zwiedzania[5]. W tamtym czasie zamek uchodził za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych. W 1823 roku zamek znalazł się w posiadaniu Wilhelma Chrystian Benecke z Berlina, a w 1899 roku majątek zakupił Willibald von Dirksen. W 1906 roku ruszył kolejny remont zamku, prace były wykonywane na podstawie projektu Bodo Ebhardta. Ostatnim właścicielem zamku był Herbert von Dirksen, nazistowski polityk i zaufany współpracownik Hitlera. W latach 1939-45 często przebywał on w Grodźcu, gdzie pod koniec wojny został najpierw złapany przez Sowietów, a następnie wywieziony przez niemieckich agentów w głąb Rzeszy[6]. W 1945 roku w zamku znajdowały się eksponaty z wrocławskich muzeów oraz z berlińskiej Biblioteki Państwowej. W latach 60-tych XX wieku zamek był własnością Starostwa Powiatowego w Złotoryi. W 1978 roku należał do gminy Złotoryja, a obecnie dzierżawcą zamku jest Zenon Bernacki[4]. W latach 2004-2005 był miejscem realizacji filmów przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską oraz rosyjską[7]. Za wikipedią
Czynne
* w godz. od 10:00 do 16:00 (od listopada do stycznia)
* w godz. od 10:00 do 17:00 (od lutego do marca)
* w godz. od 10:00 do 18:00 (od kwietnia do października)

Ceny biletów
  • ulgowy 5 PLN
  • normalny 8 PLN
Charakterystyka obiektu
  • parking
  • sklepik z pamiątkami
Bilety
  • wstęp bezpłatny
  • wstęp płatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
21 Października 2011r. o 12:02
ocena ogólna
28 Września 2011r. o 19:55
ocena ogólna
2 Listopada 2010r. o 16:53
Wspaniałe, swojskie miejsce, przesympatyczny kasztelan i naprawdę fajne imprezy!!!! I najpyszniejszy na świecie żurek w chlebku
ocena ogólna
7 Września 2010r. o 18:09
Dzięki. Wiem że miejscowość jest tylko mi jakoś nie chciało "wskoczyć" :) Ale na przyszłość się poprawie.
ocena ogólna
6 Września 2010r. o 21:15
Cześć necara, wystarczyło tylko wyedytować obiekt i poprawić nazwę miejscowości na Grodziec - jest taka miejscowość w bazie :-) Teraz już wszystko odpowiada rzeczywistości. "-)
ocena ogólna
6 Września 2010r. o 16:30
W treść wkradł się błąd (jednak nie można inaczej zapisać gdyż jest to wieś). Zamek Grodziec znajduje się w miejscowości Grodziec, w gminie Zagrodno, w powiecie złotoryjskim, w województwie dolnośląskich. Współrzędne GPS 51.17660°N, 15.75897°E
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW