-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

miasto Mirów
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Mirów
Województwo: śląskie, powiat: myszkowski, gmina: Niegowa
Informacje podstawowe
Opis
Zamek Mirów został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. Początkowo warownię w Mirowie tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako „Orle Gniazda”.

W roku 1370 warownia stała się lennem Władysława Opolczyka nadanym mu przez Ludwika Węgierskiego. W wyniku wrogiej wobec Polski polityki Opolczyka, w roku 1396 Zamek Mirów został zbrojnie odebrany przez Władysława Jagiełłę i wcielony do dóbr królewskich. Poczynając od tego momentu warownia przechodziła w ręce kolejnych rycerskich rodów.

W roku 1399 Mirów należał do pierwszego prywatnego właściciela, Krystyna z Koziegłów herbu Lis który znacznie rozbudował Zamek. Pod koniec XV wieku rodzina Lisów dobudowała do niego okazałą wieżę mieszkalną. W wyniku rodzinnych niesnasek Zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli pozostając jednak do roku 1489 w kręgu rodzinnym Koziegłowskich. Czasy największej świetności mirowskiej twierdzy rozpoczęły się pod koniec XV wieku. Stała się ona wtedy własnością rodu Myszkowskich, którzy rozbudowali Zamek i władali nim przez kolejne 144 lata. Myszkowscy otrzymali od włoskiego Księcia Gonzagi tytuł margrabiowski ściśle związany z Zamkiem Mirów. Od tego czasu nazywali się „Margrabiami na Mirowie” (Marchio de Mirow).

W roku 1587 Zamek został zajęty przez pretendenta do polskiej korony, arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga. Szybko odbity przez hetmana Jana Zamoyskiego, mocno jednak ucierpiał na skutek kolejnych oblężeń. Władający nim Myszkowscy odbudowali warownię, jednak po jakimś czasie przenieśli swą siedzibę do Pińczowa, a w 1633 roku Zamek sprzedali Korycińskim. W roku 1652 Zamek przejęli Męcińscy, którzy byli w jego posiadaniu aż do XIX wieku.

Zamek Mirów uległ kolejnym zniszczeniom podczas „potopu szwedzkiego”, kiedy w 1657 roku wojska generała Müllera zburzyły znaczną część murów. Mimo prac remontowych prowadzonych przez Męcińskich, Zamek powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie. Mimo, iż jeszcze w XIX wieku wiele elementów architektonicznych Zamku było w świetnym stanie, ulegał on dalszemu niszczeniu. W latach 20-tych XX w zawaliła się ściana nośna konstrukcji dachu wraz z kominem. W roku 1937 zawaliła się południowo-zachodnia ściana wieży mieszkalnej widoczna jeszcze na zdjęciach z lat 30-tych. Na początku lat 60. XX wieku Zamek próbowano zabezpieczać jako trwałą ruinę. Zastosowane środki okazały się jednak niedostateczne. W latach 70-tych i 80-tych zawaliła się część ścian zamku górnego i średniego oraz sklepienie łukowe w najstarszej części zamku górnego. Stan Zamku Mirów nadal systematycznie się pogarszał.

W 2006 roku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku - rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu uratowanie tego cennego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny Laseckich: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań: archeologicznych, historycznych, stratygraficznych, ikonograficznych i architektonicznych, na podstawie których opracowywany jest najbardziej optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem najlepszych w Polsce specjalistów m.in.: dr Sławomira Dryji, dr Waldemara Niewaldy, dr Stanisława Karczmarczyka oraz mgr inż. arch. Mariany Fischinger.

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza Zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego. Planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadoptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

Według legendy pobliskie Bobolice i Mirów były własnością dwóch braci. Bracia byli tak do siebie podobni, że służba nie mogła ich odróżnić. Żyli obaj dostatnio, gromadząc w podziemnym tunelu, łączącym oba zamki, skarby przywiezione z wypraw wojennych. Strzegła ich okrutna czarownica o czerwonych ślepiach oraz zły duch wcielony w złośliwego psa. Oto pewnego razu jeden z braci przywiózł z wyprawy wojennej urodziwą brankę, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia drugi z braci Zazdrosny wojak wtrącił piękną pannę do lochu pod nadzór czarownicy. Drugi z braci ulitował się nad niedolą nieszczęsnej branki i kiedy czarownica odleciała na Łyse Górę, wszedł do podziemi, by pocieszyć nieszczęśliwą kobietę. Zazdrosny brat usłyszawszy warczenie psa, wbiegł wściekły do lochów z obnażonym mieczem. Kiedy ujrzał kochankę w objęciach brata, opanowany szatańską zawiścią, jednym ciosem miecza zadał mu śmierć. Po tej zbrodni nie mógł jednak zagłuszyć wyrzutów sumienia. Bratobójstwo ciążyło na nim jak przekleństwo. Kiedy próbował trunkiem zagłuszyć wyrzuty sumienia, rozszalała się burza i jedyny piorun, jaki wyrwał się ze skłębionych chmur poraził go śmiertelnie. Śliczna branka pozostała w lochach, gdzie nadal strzeże jej czarownica, odstraszająca każdego śmiałka, który chciałby uwolnić nieszczęsną dziewczynę.

Więcej informacji na temat Zamku Mirów można znaleźć na jego profilu w portalu facebook - http://www.facebook.com/ZamekMirow
Charakterystyka obiektu
  • parking

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
3 Listopada 2010r. o 20:08
Jedne z najbardziej urokliwych ruin w Polsce. Wapienne ruiny pośród wapiennych skałek tworzą malowniczy obraz. Szkoda że wstęp na dziedziniec jest zamknięty. Szczególnie warto przespacerować się do sąsiedniego zamku w Bobolicach. Cały spacer nie powinien zająć więcej czasu niż 30 min.
ocena ogólna
12 Października 2010r. o 23:56
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 13:05
Piękny zamek przypominający swym kształtem okręt, jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków w Polsce. Urzekło mnie to miejsce swym baśniowym urokiem. Zachęcam serdecznie
ocena ogólna
14 Września 2010r. o 16:19
Mirów to bliźniaczy zamek Zamku Bobolice. Oba leżą niecałe dwa kilometry od siebie, które można przejść na nogach niesamowitym pasmem skałek.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW