-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

kod pocztowy 59-620
miasto Rząsiny
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek Podskale
Województwo: dolnośląskie, powiat: lwówecki, gmina: Gryfów Śląski
Informacje podstawowe
Opis
Ruiny średniowiecznego zamku Podskale znajdują się we wsi Rząsiny. Sama budowla umiejscowiona jest (jak duża cześć dolnośląskich zamków) na szczycie wzniesienia (422 m n.p.m.) w pobliżu szosy z Gryfowa do Lwówka.
Podskale wzmiankowane było w źródłach już w 1275 r. Jego budowniczym był książę świdnicko-jaworski Bolko II. Zamek został wydzierżawiony oddanemu lennikowi księcia, rycerzowi Talkenbergowi. Gdy po śmierci Bolka II Podskale przeszło pod panowanie korony czeskiej, Talkenbergowie zaczęli zajmować się rozbojem. Wspominają o tym zwłaszcza XV-wieczne kroniki.
Takie praktyki nie były w owym czasie odosobnione. Oprócz Talkenbergów raubritterstwem zajmowali się także Schaffgotschowie (z zamku Gryf) i Ziedliczowie (z Wlenia).
Z powodu łupieżczych wypraw mieszkańców Podskala kupcy zaczęli omijać tutejszy szlak handlowy szerokim łukiem. Sytuacja ta podcinała rozwój handlu i porządek prawny.
W 1479 r. z rozkazu samego Macieja Korwina na zamek Podskale wyruszyła zbrojna wyprawa pod dowództwem Jerzego von Steina. Załoga nie broniła się zbyt długo. Zamek skapitulował i został zniszczony. Ówczesny właściciel Bernard Talkenberg zdołał zbiec. Rząsiny wraz zamkiem zostały wolą króla przekazane mieszczanom lwóweckim.
W 1490 r. Krzysztof Talkenberg (wnuk Bernarda) powrócił do Rząsin i siłą opanował to miejsce. Na mocy królewskiego dekretu wieś wraz zamkiem powróciła do dawnych właścicieli. Podskale nie nadawało się już jednak do zamieszkania dlatego też Talkenbergowie wybudowali sobie nową siedzibę (pałac) w Rząsinach.
Bilety
  • wstęp bezpłatny
Mówimy w języku
  • polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
8 Maja 2014r. o 20:13
Fajne miejsce:)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW