-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Dane teleadresowe

ulicaZamkowa
kod pocztowy 57-330
miasto Szczytna
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym obiekcie
Zamek „Waldstein” (Zamek Leśna)
Województwo: dolnośląskie, powiat: kłodzki, gmina: Szczytna
Informacje podstawowe
Opis
Szczytnik (589 m npm) był od zawsze kojarzony z miastem Szczytna i najchętniej odwiedzanym miejscem, gdzie można spędzić cały dzień. Składają się na to atrakcje ulokowane na tej górze: zamek „Waldstein”, skały z tarasem widokowym, Gościniec Misyjny oraz Kalwaria Górska. Jest co zobaczyć i gdzie zjeść.
Sam zamek, mimo że wygląda na warowny nie miał służyć do obrony, a rekreacji jako miejsce balów i spotkań myśliwych. Ufundowany przez pruskiego majora Leopolda von Hochberga ukończony w 1838 r., charakteryzuje się burzliwą historią i częstą zmianą właścicieli. Od 1966 r. znajduje się tam Dom Pomocy Społecznej i w większej części jest zamknięty ale zawsze można odwiedzić zamkową kaplicę – w której nadal odbywają się msze św. (w soboty o godz. 17.00 i w niedziele o godz. 9.00 i 11.00, dodatkowo w sezonie letnim także o godz. 16.00) a także zobaczyć dziedziniec zewnętrzny i spory fragment murów „obronnych” z fosą i zwodzonym mostem.
Niedostatek wrażeń uzupełni taras widokowy ulokowany na Orlich Skałach, skąd rozpościera się panorama na Szczytną, Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie.
Tuz obok, przy Domu Zakonnym Misjonarzy Św. Rodziny, znajduje się Gościniec Misyjny im. Ks. Jana Berthiera (założyciela), z galerią ciekawych eksponatów misyjnych, przywiezionych przez misjonarzy (m.in. z Indonezji, Madagaskaru, Papui Nowej Gwinei). Można tu odpocząć, napić się kawy czy herbaty, posłuchać muzyki i coś przegryźć. Jest świetną „bazą wypadową”, z której można rozpocząć zwiedzanie Kalwarii Górskiej a także pobliskich skał o ciekawych formach, ciągnących się wzdłuż wydłużonego szczytu Szczytnika.
Bilety
  • wstęp bezpłatny

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
1 Października 2011r. o 16:17
ocena ogólna
3 Stycznia 2011r. o 22:11
W miejscu obecnego zamku stał niegdyś fort wybudowany z inicjatywy majora Bonaventury von Rauch. Przetrwał tylko 17 lat. Sam zamek powstał według projektu najbardziej znanego XIX-wiecznego architekta, Karla Schinkla. W 1929 r. obiekt przeszedł na własność Zgromadzenia Misjonarzy św. Rodziny Prowincji Niemieckiej. W 1939 r. został rozbudowany i zmodernizowany. W tym czasie znalazł się w posiadaniu Wehrmachtu. Utworzono tu ośrodek rehabilitacyjny dla Luftwaffe.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW